Fejkowe zdjęcie -

Fejkowe zdjęcie - "Wagner" w pobliżu polskich posterunków granicznych

Fact-checking
Ukrinform
Federacja Rosyjska straszy Europę „drugim frontem”.

Kanały rosyjskiego Telegramu, prowadzone przez wojowników Z i powiązane z terrorystami z oddziały Wagnera, rozpowszechniają zdjęcia mężczyzny w mundurze wojskowym z rosyjską flagą i szewronem najemników Jewgienija Prigożyna, robiących sobie selfie w pobliżu przejścia granicznego RP.

To jest fejk. W rzeczywistości zdjęcie przedstawia żołnierza Wojska Polskiego. Oryginalne zdjęcie można znaleźć na znanym forum internetowym 4chan. Propagandyści wzięli oryginalne zdjęcie i zastąpili szewron i polską flagę insygniami oddziałów Wagnera i Federacji Rosyjskiej.

Po buncie wojskowym, do którego doszło w Rosji 24 czerwca, najemnicy „Wagnera” zostali przesiedleni na Białoruś. Następnie rosyjska propaganda stworzyła nową narrację o zagrożeniu inwazją najemników na ziemie polskie. W szczególności białoruski dyktator Ołeksandr Łukaszenko podczas wizyty u swojego kolegi Władimira Putina złożył oświadczenie o rzekomym pragnieniu podwładnych Jewgienija Prigożyna „wyjechać na wycieczkę do Warszawy i Rzeszowa” .

Po przybyciu wagnerowców na Białoruś wojsko polskie przerzuciło do granicy z tym krajem dwie brygady wojskowe.

1 sierpnia dwa białoruskie śmigłowce naruszyły polską przestrzeń powietrzną . A już 3 sierpnia, po spotkaniu z premierem RP Mateuszem Morawieckim w Suwałkach, prezydent Litwy Gitanas Nauseda poinformował o obecności najemników zgrupowania „Wagner” w pobliżu litewskiej granicy w obwodzie grodzieńskim na Białorusi.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-