Fejk wideo - na billboardzie w Tokio pojawił się napis „Stop wojna. Stop Zełenski”

Fejk wideo - na billboardzie w Tokio pojawił się napis „Stop wojna. Stop Zełenski”

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści nadal wykorzystują stare filmy do tworzenia fejków o Ukrainie.

Film ze specjalnej dzielnicy Shibua w Tokio pojawił się ostatnio na rosyjskich kanałach Telegram, portalach społecznościowych Vkontakte i Twitter . Autor wideo sfilmował ulicę, a także skupił się na jednym z budynków. Na ekranie tego budynku wydaje się być emitowany napis „Stop wojna. Stop Zełenski”.

Ten film okazał się kolejną rosyjską podróbką. Zostało to pomyślnie zainstalowane za pomocą hostingu wideo YouTube. Wyszukiwanie słów „Shibua Square” wyświetliło film , który został opublikowany 2 lata temu i zgromadził już 8 milionów wyświetleń.

Fragment tego filmu został wykorzystany przez propagandzistów, którzy stworzyli fejk.

Już wcześniej Rosjanie uciekali się do tworzenia podróbek na podstawie starych filmów z sieci. Ostatnim razem zaadaptowali na swój sposób wideo nakręcone w centrum Berlina. Wtedy też Ukrinformowi udało się ustalić pochodzenie nagrania.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-