Fejk: „Orki” i tablica pamiątkowa Ryszarda Wagnera w Niemczech

Fejk: „Orki” i tablica pamiątkowa Ryszarda Wagnera w Niemczech

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda nadal fabrykuje treści dyskredytujące Ukraińców za granicą.

W swoich postach rosyjskie kanały Telegram zaczęły aktywnie rozpowszechniać zdjęcia tablicy pamiątkowej kompozytora Richarda Wagnera w Dreźnie. Według propagandzistów rzekomo została zniszczona przez ukraińskich wandali, którzy na ścianie w pobliżu tablicy umieścili napis „Ork”.

To jest fejk. Ukrinformowi udało się skontaktować z przedstawicielami lokalnych władz. Przesłali nam najświeższe zdjęcie tablicy Richarda Wagnera. Brakuje tam napisu „Ork”.

Jak zauważyli sami propagandziści, „ork” jest skrótem od słowa orkiestrator. Tak Rosjanie nazywają przedstawicieli „Wagner”, którzy aktywnie walczyli po stronie Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. W ten sposób autorzy fejku próbowali narysować paralelę między słynnym niemieckim kompozytorem a organizacją terrorystyczną. Ich celem było zdyskredytowanie Ukraińców przebywających obecnie w Niemczech.

Dla rosyjskiej propagandy jednym z częstych celów są Ukraińcy za granicą. W tym miesiącu Ukrinform obalił już dwie nieprawdziwe informacje o ukraińskich uchodźcach. Początkowo Rosjanie starali przekonać, że obywatele Czech i Słowacji są oburzeni faktem, że Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną, wracają na wypoczynek. A już w zeszłym tygodniu rosyjska propaganda sfabrykowała ulotkę wyborczą z listą słów, które Ukraińcy muszą znać, żeby znaleźć zatrudnienie w Niemczech.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-