Fejk: „Orki” i tablica pamiątkowa Ryszarda Wagnera w Niemczech

Fejk: „Orki” i tablica pamiątkowa Ryszarda Wagnera w Niemczech

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda nadal fabrykuje treści dyskredytujące Ukraińców za granicą.

W swoich postach rosyjskie kanały Telegram zaczęły aktywnie rozpowszechniać zdjęcia tablicy pamiątkowej kompozytora Richarda Wagnera w Dreźnie. Według propagandzistów rzekomo została zniszczona przez ukraińskich wandali, którzy na ścianie w pobliżu tablicy umieścili napis „Ork”.

To jest fejk. Ukrinformowi udało się skontaktować z przedstawicielami lokalnych władz. Przesłali nam najświeższe zdjęcie tablicy Richarda Wagnera. Brakuje tam napisu „Ork”.

Jak zauważyli sami propagandziści, „ork” jest skrótem od słowa orkiestrator. Tak Rosjanie nazywają przedstawicieli „Wagner”, którzy aktywnie walczyli po stronie Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. W ten sposób autorzy fejku próbowali narysować paralelę między słynnym niemieckim kompozytorem a organizacją terrorystyczną. Ich celem było zdyskredytowanie Ukraińców przebywających obecnie w Niemczech.

Dla rosyjskiej propagandy jednym z częstych celów są Ukraińcy za granicą. W tym miesiącu Ukrinform obalił już dwie nieprawdziwe informacje o ukraińskich uchodźcach. Początkowo Rosjanie starali przekonać, że obywatele Czech i Słowacji są oburzeni faktem, że Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną, wracają na wypoczynek. A już w zeszłym tygodniu rosyjska propaganda sfabrykowała ulotkę wyborczą z listą słów, które Ukraińcy muszą znać, żeby znaleźć zatrudnienie w Niemczech.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-