Fejk wideo - Syryjczyk, który walczył w Siłach Zbrojnych Ukrainy, został oszukany na Ukrainie

Fejk wideo - Syryjczyk, który walczył w Siłach Zbrojnych Ukrainy, został oszukany na Ukrainie

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści nakręcili film, ale nie wzięli pod uwagę ważnych szczegółów

Niedawno rosyjskie kanały Telegram udostępniły post, który został poparty filmem. Przedstawia rzekomego syryjskiego żołnierza, który niedawno wrócił z wojny na Ukrainie. Według nagrania walczył po stronie Ukrainy przez trzy miesiące, a następnie otrzymał pieniądze i wrócił do Syrii. Już w swojej ojczyźnie Syryjczyk postanowił kupić motocykl, ale sprzedawca odkrył, że pieniądze są fałszywe. Na filmie mężczyzna pokazuje fałszywe dolary, które rzekomo otrzymał na Ukrainie za swoją służbę i podkreśla, że ​​Ukraińcy oszukują Syryjczyków.

To jest fejk. Obywatele innych krajów walczą na Ukrainie w ramach Legionu Międzynarodowej Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak wcześniej informowaliśmy, Legion Międzynarodowy jest karabinem zmotoryzowanym, a ochotnik musi umieć prowadzić działania w ramach jednostki piechoty. W komentarzu dla Ukrinform przedstawiciele legionu podkreślili, że ani jeden Syryjczyk nie służy i nie służył w Wojskach Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ponadto, zdaniem przedstawicieli legionu, cudzoziemcy dostają pensje w hrywnach na kartę w ukraińskim banku, a nie w gotówce w dolarach, jak pokazali propagandyści na filmie.

Jeśli chodzi o przedstawicieli Legionu Międzynarodowego w ogóle, Rosjanie często próbują spekulować, że najemnicy walczą po stronie Ukrainy. Jest to sprzeczne z prawem międzynarodowym. Jednak zgodnie z Konwencją Genewską ochotnicy służący w szeregach Sił Zbrojnych są kombatantami, dlatego w przeciwieństwie do najemników legalnie uczestniczą w działaniach wojennych. Pod koniec ubiegłego roku Ukrinform zdemaskował już fejk o 5000 polskich „najemników” walczących za Ukrainę.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-