Fejk - ukraińskie wojsko otrzymało polecenie mobilizacji samochodów cywilnych w obwodzie chersońskim

Fejk - ukraińskie wojsko otrzymało polecenie mobilizacji samochodów cywilnych w obwodzie chersońskim

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści sfałszowali „dokument”, w którym pomylili nazwisko dowódcy jednostki wojskowej.

Ostatnio w rosyjskich kanałach telegramu pojawiło się zdjęcie rzekomego rozkazu dowódcy jednostki wojskowej A7052 (123. Samodzielna brygada obrony terytorialnej - red.) W. Muchina do zastępcy dowódcy brygady uzbrojenia. Wynika z niego, że wojsko powinno teraz wykorzystywać transport, który jest w bilansie jednostki wojskowej, tylko na zmiany lub do rozwiązywania pilnych zadań. W rozporządzeniu stwierdza się, że w związku z brakiem pojazdów konieczne jest zorganizowanie interakcji z naczelnikami miejscowości Posad-Pokrowske, Szewczenkowe, Dariwka i Oleksandriwka w celu ustalenia dostępności pojazdów terenowych wśród ludności cywilnej, a także aby zmobilizować 75% z nich. Ponadto w „dokumencie” podkreśla się, że dowódcy batalionów i wydzielonych kompanii powinni rzekomo agitować personel do używania własnych samochodów do celów służbowych.

To jest fejk. Rozporządzenie to zostało sporządzone niezgodnie z ustawodawstwem ukraińskim. Zgodnie z DSTU 4163:2020 „Jednolity system dokumentacji organizacyjno-administracyjnej. Wymagania dotyczące przygotowania dokumentów” , miejsce sporządzenia dokumentu musi być wskazane na wszystkich dokumentach, z wyjątkiem pism. Jest ono nieobecne w podróbce. Ponadto w rozkazie sfałszowanym przez Rosjan nie ma również indeksu ewidencyjnego dokumentu.

Ponadto autorzy fejku błędnie wskazali nazwisko dowódcy jednostki wojskowej A7052. Według danych z otwartych źródeł dowódcą jednostki wojskowej A7052 jest R. Tokarenko.

Przedstawiciele 123. Samodzielnej Brygady Obrony Terytorialnej w komentarzu dla Ukrinformu podkreślili, że to fejk.

To nie pierwszy raz, kiedy propagandziści stworzyli fałszywkę dotyczącą jednostki wojskowej A7052. Już pod koniec kwietnia dziennikarze sprawdzającego fakty projektu niezależnej platformy analitycznej „Vox Ukraine” obalili już informację, że dowódca 123. brygady obrony terytorialnej miał nakazać przeprowadzenie wśród personelu prac kampanijnych dotyczących wykorzystania własnych samochodów do celów służbowych.

Wcześniej Ukrinform obalił fałszywy rozkaz dowódcy batalionu, by strzelać do gwałcicieli na punktach kontrolnych.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-