Fejk - Federacja Rosyjska wysłała na Ukrainę kolejną partię najnowszych czołgów

Fejk - Federacja Rosyjska wysłała na Ukrainę kolejną partię najnowszych czołgów

Fact-checking
Ukrinform
Propagandziści wykorzystali stare wideo, aby „udowodnić” własne zdolności militarne

Kanały rosyjskiego Telegramu udostępniły film pokazujący transport czołgów pociągiem. Jak widać z podpisu pod filmem, rzekomo przedstawia on szereg nowych czołgów T-90 „Proryw” zmierzających na wojnę na Ukrainie.

To jest fejk. Za pomocą wyszukiwania wstecznego zdjęcia udało się ustalić, że wideo, które jest obecnie rozpowszechniane przez propagandystów, pojawiło się w Internecie już w październiku ubiegłego roku.

Ponadto w 2022 roku to wideo zostało przeanalizowane przez dziennikarzy specjalistycznej publikacji BulgarianMilitary. Według ich informacji czołgi nie były modernizowane. Film przedstawia pojazdy T-90 w podstawowej konfiguracji, bez osłony dynamicznej i dodatkowego uzbrojenia. Ponadto „partia” składała się tylko z 8 jednostek wyposażenia.

Ostatnio Rosjanie aktywnie rozpowszechniają fejki o czołgach. Niedawno stworzyli fałszywy film o zestrzeleniu ukraińskiego czołgu, ale Ukrinformowi udało się ustalić, że na nagraniu spalono rosyjski sprzęt.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-