Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 2,1 mld USD

Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 2,1 mld USD

Ukrinform
Administracja Stanów Zjednoczonych przyznaje Ukrainie nowy pakiet wsparcia obronnego na łączną kwotę 2,1 mld dolarów, który zostanie sfinansowany w ramach Inicjatywy Wspierania Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI).

Tak wynika z oficjalnego komunikatu Ministerstwa Obrony USA, opublikowanego w piątek, przekazuje Ukrinform.

„Pakiet, którego łączna wartość sięga 2,1 miliarda dolarów, obejmuje krytyczny sprzęt obrony powietrznej i amunicję i jest dostarczany w ramach Inicjatywy Wspierania Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI)” – poinformował Departament Obrony USA.

Określono, że nowa transza zapewni Siłom Zbrojnym Ukrainy dodatkowe rakiety Patriot; kompleksy rakiet przeciwlotniczych i pociski HAWK; pociski kalibru 105 mm i 203 mm; UAV Puma; rakiety naprowadzane laserowo. Ponadto zapewnione zostanie szkolenie personelu Sił Zbrojnych Ukrainy, obsługa techniczna sprzętu i inne wsparcie.

„Ten pakiet USAI potwierdza zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz niezwykle ważnych krótkoterminowych zdolności Ukrainy, a także długoterminowych zdolności Sił Zbrojnych do obrony jej terytorium i odstraszania rosyjskiej agresji” – podkreślono w dokumencie.

Jak donosił Ukrinform, w przeciwieństwie do prezydenckich pakietów pomocowych, które zapewniają natychmiastowe dostawy broni z magazynów Pentagonu, program USAI ma na celu produkcję i zakup nowej broni. Tym samym ogłoszenie wsparcia w ramach inicjatywy USAI jest początkiem procesu zawierania kontraktów na produkcję dodatkowych systemów, które trafią na Ukrainę.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-