Polska jest gotowa przeszkolić 30 tysięcy ukraińskich żołnierzy - Błaszczak

Polska jest gotowa przeszkolić 30 tysięcy ukraińskich żołnierzy - Błaszczak

Ukrinform
Warszawa jest gotowa przeszkolić do 30 tys. ukraińskich żołnierzy.

Poinformował o tym wicepremier, minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej w Brukseli po spotkaniu ministrów obrony państw UE – donosi korespondent Ukrinformu.

„Jesteśmy gotowi wyszkolić 30 tysięcy żołnierzy, proces ten przebiega bardzo dobrze” – zaznaczył Błaszczak.

Według niego ocena przeprowadzonej przez instytucje europejskie kontroli dotyczącej szkolenia ukraińskiej armii w Polsce jest bardzo wysoka.

Wicepremier RP powiedział też, że w Brukseli rozmawiał z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem na temat stworzenia centrum naprawy i obsługi czołgów eksploatowanych na Ukrainie. Według niego są w tym kontekście "pewne wyzwania", ale jest przekonany, że uda się je pokonać. Błaszczak poinformował też, że wkrótce Pistorius odwiedzi Polskę, więc strony będą miały okazję omówić szczegóły powstania hubu.

Błaszczak poinformował też, że w Brukseli rozmawiał na temat produkcji amunicji w polskich przedsiębiorstwach obronnych z unijnym komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem. Błaszczak zaznaczył, że Breton zapewnił, że "w bardzo krótkim czasie" zostanie uruchomiony proces dodatkowej produkcji amunicji dla armii ukraińskiej, w szczególności w polskim przedsiębiorstwie Dezamet SA.

Według niego Komisja Europejska dysponuje odpowiednimi środkami na inwestycje w rozbudowę mocy produkcyjnych przedsiębiorstw obronnych.

Jak informowaliśmy, pod koniec marca europejski komisarz Breton odwiedził szereg krajów UE, w szczególności Polskę, badając możliwości przedsiębiorstw obronnych w zakresie zwiększenia mocy produkcyjnych amunicji dla ukraińskiej armii.

20 marca ministrowie spraw zagranicznych i obrony krajów Unii Europejskiej uzgodnili plan wspólnego zakupu amunicji, który przewiduje dostawę 1 mln pocisków na Ukrainę.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-