Rosyjska propaganda zestrzeliła Kindżałem samolot NATO F-16 nad Bachmutem

Rosyjska propaganda zestrzeliła Kindżałem samolot NATO F-16 nad Bachmutem

Fact-checking
Ukrinform
Fakt, że samoloty te nie zostały nawet przekazane Ukrainie, nie przeszkodził w stworzeniu rosyjskiej podróbki.

W anglojęzycznym segmencie Twittera prorosyjskie boty rozpowszechniały informację, że amerykański samolot F-16 został zestrzelony rakietą Kindżał nad Bachmutem.

Jako „dowód” publikują zdjęcie z uszkodzonym samolotem leżącym gdzieś w polu.

To jest fejk. To zdjęcie ma prawie osiem lat. Samolot należał do armii tajskiej. Do wypadku doszło w 2015 roku. Podczas lotu treningowego F-16 zjechał z pasa startowego.

Ponadto, gdyby samolot został zestrzelony pociskiem, zniszczenie kadłuba statku byłoby bardziej rozległe. Na przykład, jeśli spojrzymy na zdjęcia zestrzelonych samolotów armii rosyjskiej, zobaczymy, że pozostały tylko wraki samolotów.

Na zdjęciu, które propagandyści wykorzystali do stworzenia fejku, uszkodzona była tylko część dziobowa i kokpit samolotu.

Zresztą Ukraina nie otrzymała jeszcze F-16, ukraińscy piloci dopiero rozpoczęli szkolenie w zakresie obsługi amerykańskich myśliwców .

Wcześniej rosyjska propaganda rozpowszechniała fejk o „zagubieniu” Mardera .

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-