Zełenski odwiedził pozycje na odcinku Wuhledar-Marinka i wręczył odznaczenia żołnierzom

Zełenski odwiedził pozycje na odcinku Wuhledar-Marinka i wręczył odznaczenia żołnierzom

zdjęcie
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził stanowiska ukraińskich żołnierzy w obwodzie donieckim w strefie obronnej Wuhledar-Marinka, wysłuchał raportu dowódcy piechoty morskiej i wręczył żołnierzom odznaczenia państwowe.

O tym poinformowała służba prasowa głowy państwa, informuje Ukrinform.

„Powracając z zagranicznej wizyty, prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził wysunięte pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy w strefie obronnej Wuhledar-Marinka w obwodzie donieckim z okazji Dnia Korpusu Piechoty Morskiej ” – czytamy w komunikacie.

Jak podała Kancelaria Prezydenta, Naczelny Wódz wysłuchał meldunku dowódcy piechoty morskiej i OTU „Donieck”, gen. broni Jurija Sodola, dotyczącego aktualnej sytuacji na tym odcinku frontu.

Prezydent rozmawiał też z ukraińskimi żołnierzami i wziął udział w uroczystościach.

Zełenski podkreślił, że Korpus Piechoty Morskiej to bractwo silnych, wytrzymałych, wiernych swoim przekonaniom i powołaniu bojowników, którzy zawsze wykazują się szybkością, determinacją i wynikami.

Zdaniem głowy państwa od początku rosyjskiej agresji jednostki wojskowe i oddziały piechoty morskiej rzetelnie utrzymują obronę w najważniejszych obszarach frontu, profesjonalnie i pewnie niszcząc najeźdźców.

„Każdego dnia na polu bitwy ukraińscy żołnierze udowadniają, że są potężną siłą, która niszczy wroga, wyzwala ukraińskie ziemie i wykonuje najtrudniejsze zadania w najtrudniejszych warunkach. I potrzebujemy więcej tej mocy. Dlatego od teraz znacznie zwiększamy potencjał piechoty morskiej i tworzymy korpus piechoty morskiej” – podkreślił prezydent.

Zełenski powiedział też, że powstaną nowe brygady wyposażone w nowoczesny sprzęt i broń.

Prezydent wręczył żołnierzom odznaczenia państwowe, a za osobistą odwagę i bohaterstwo wykazane w obronie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy, bezinteresowną służbę narodowi ukraińskiemu, głowa państwa nadał tytuł Bohatera Ukrainy i odznaczył Orderem „Złotej Gwiazdy” pułkownika Jurij Andrijenko i pułkownika Mykołę Pałasa.

Za osobistą odwagę i bezinteresowne działania w obronie Ukrainy Zełenski odznaczył żołnierzy orderami Bohdana Chmielnickiego I, II i III stopnia, „Za odwagę” II i III stopnia, księżnej Olgi III stopnia i Order Danyła Halickiego.

Ponadto, w celu podkreślenia wysokiego profesjonalizmu, zasług bojowych, odwagi i waleczności personelu jednostek wojskowych, prezydentr wręczył odznaczenie Prezydenta Ukrainy „Za odwagę i męstwo” Dowództwu Korpusu Piechoty Morskiej Sił Zbrojnych im. Sił Zbrojnych Ukrainy, 35. Samodzielnej Brygadzie Korpusu Piechoty Morskiej im. kontradmirała Michajła Ostrogradskiego i jej jednostkom: 18 Samodzielnemu Batalionowi Piechoty Morskiej i 137 Samodzielnemu Batalionowi Piechoty Morskiej oraz 406 Samodzielnej Brygady Artylerii im. generała pułkownika Ołeksija Almazowa i 140 oddzielnemu batalionowi rozpoznawczemu.

Zełenski nadał też stopień generała brygady szefowi sztabu, zastępcy dowódcy Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy płk Ołeksijowi Androsowowi.

Na zakończenie żołnierze wręczyli Prezydentowi swoją flagę, tablicę pamiątkową oraz szewrony wszystkich części korpusu piechoty morskiej.

Jak informowaliśmy, od 2018 roku co roku 23 maja obchodzony jest na Ukrainie Dzień Marynarki Wojennej.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-