Biden nie zdecydował jeszcze, kto przekaże F-16 Ukrainie - Biały Dom

Biden nie zdecydował jeszcze, kto przekaże F-16 Ukrainie - Biały Dom

Ukrinform
Stany Zjednoczone są zdeterminowane, by wspierać międzynarodowe wysiłki na rzecz szkolenia ukraińskich pilotów na nowoczesnych myśliwcach, ale Waszyngton wciąż nie zdecydował, czy to Stany Zjednoczone, czy inne państwa sojusznicze przekażą Ukrainie F-16.

Poinformował o tym w niedzielę w telewizji amerykańskiej Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, donosi Ukrinform, powołując się na Politico.

„Myślę, że biorąc pod uwagę liczbę (F-16 – red.), które są obecnie dostępne w magazynach naszych europejskich sojuszników oraz fakt, że biorąc pod uwagę pieniądze, które daje nam Kongres, istnieje wiele innych priorytetów w zakresie systemów, które mogą dostarczyć (na Ukrainę – red.), być może skupimy się bardziej na przekazywaniu (samolotów – red.) przez stronę trzecią. Ale prezydent wciąż nie podjął ostatecznej decyzji” – powiedział Sullivan w niedzielnej audycji.

Wcześniej Waszyngton oficjalnie odmawiał wydania samolotów stronie ukraińskiej, argumentując, że teraz Siły Zbrojne potrzebują innych systemów, takich jak artyleria, rakiety i czołgi. Stwierdzono również, że przekazanie samolotów wiąże się z wielomiesięcznymi szkoleniami pilotów, techników i rozmieszczeniem infrastruktury na Ukrainie. W związku z tym Sullivan wyjaśnił, że w ten sposób żołnierze nie byliby w stanie stać się decydującym elementem obecnie spodziewanej ukraińskiej kontrofensywy, biorąc pod uwagę czas.

Jednak według niego warunki się zmieniają.

„Stany Zjednoczone zmobilizowały wyjątkowe wysiłki, aby na czas i w całości zapewnić Ukrainie wszystko, co niezbędne do rozpoczęcia tej kontrofensywy. Teraz, gdy to zrobiliśmy, możemy oczekiwać długoterminowej zdolności Ukrainy do obrony i powstrzymania rosyjskiej agresji” – wyjaśnił doradca Bidena.

Zauważył również, że myśliwce czwartej generacji, w szczególności F-16, nawiązują do tych możliwości Sił Zbrojnych.

Jak donosił Ukrinform, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent USA Joseph Biden spotkali się w niedzielę w Hiroszimie, gdzie spotykali się przywódcy G7. Strony omówiły dalszą współpracę na rzecz wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy oraz Formułę Pokoju.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-