Rosyjski fejk - katastrofa nuklearna na Ukrainie

Rosyjski fejk - katastrofa nuklearna na Ukrainie

Fact-checking
Ukrinform
Dla ilustracji rosyjska propaganda wykorzystała nagrania eksplozji w Iranie i Syrii.

Rosyjskie media rozpowszechniają informacje o „nowym Czarnobylu” i „katastrofie nuklearnej” na Ukrainie. Jak piszą propagandyści, w związku z rzekomym uderzeniem w magazyn z amunicją w Chmielnickim 12 maja i Tarnopolu 13 maja, radioaktywne tło w miastach „wzrosło”. Rosyjska propaganda nazywa wybuchy w magazynach , w których znajdowała się amunicja ze zubożonego uranu, przyczyną „katastrofy”.

Tak więc, zgodnie z ich logiką, na Ukrainie doszło do „wybuchu nuklearnego”.

Propagandyści jako „dowód” powołują się na rzekome nagrania eksplozji w Chmielnickim i Tarnopolu po nalotach.

Wszystko to są fejki. Według danych z codziennego monitoringu Chmielnickiego Obwodowego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób Ministerstwa Zdrowia Ukrainy, po ataku powietrznym stan wody, gleby i tła radiacyjnego mieścił się w granicach normy.

Informacje te zdementowali również przedstawiciele lokalnych władz.

„Te pogłoski są nieprawdziwe” – poinformowała Rada Miasta Chmielnickiego.

Jeszcze ciekawsza jest sytuacja z doniesieniami rosyjskich propagandzistów o Tarnopolu. Materiał filmowy z eksplozji, który rozpowszechniali, nie został nagrany w Tarnopolu, ale w Iranie w 2023 r. i Syrii w 2022 r .

Wołodymyr Trusz, szef Centralnej Agencji Administracyjnej Ukrainy, również zdementował informacje o wzroście poziomu promieniowania w Tarnopolu.

To, że w Chmielnickim i Tarnopolu wybuchły składy amunicji ze zubożonym uranem, jest po prostu fikcją propagandzistów. Nie zostało to nawet ogłoszone przez urzędników Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

Nawet gdyby to była prawda, nie doprowadziłoby to do „katastrofy nuklearnej ”, ponieważ pociski te nie niosą ze sobą żadnego zagrożenia radiacyjnego.

Andrii Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-