Wystąpienie prezydenta Zełenskiego na otwarciu szczytu Rady Europy

Wystąpienie prezydenta Zełenskiego na otwarciu szczytu Rady Europy

wideo
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał podczas otwarcia IV szczytu Rady Europy w Reykjaviku.

Ukrinform powołuje się na pełny tekst przemówienia prezydenta, opublikowany przez służbę prasową Kancelarii Głowy Państwa.

Dziękuję bardzo!

Pani Premier Jakobsdóttir, szanowna Katrin, dziękuję za zaproszenie do udziału w szczycie naszej Rady Europy i szczerą chęć pomocy Ukrainie.

Drodzy przywódcy Europy!

Dziś Ukraina przeszła przez bardzo trudne wyzwanie – intensywny rosyjski atak rakietowy. To właśnie na te wyzwania wszyscy musimy teraz zwrócić uwagę.

O trzeciej nad ranem nasi ludzie obudzili się po eksplozjach. Na naszym niebie było 18 rosyjskich pocisków różnego typu, w tym pociski balistyczne, którymi szczyciło się państwo terrorystyczne. Na przykład mają gwarancję, że przyniosą śmierć, ponieważ podobno nie można ich zestrzelić.

Rosja użyła jednocześnie balistyki, pocisków manewrujących, dronów... Zwłaszcza po to, by szczególnie utrudnić naszym obrońcom nieba ratowanie ludzkiego życia. Ale życie wszystkich było chronione - wszystkie pociski zostały zestrzelone, w tym balistyczne. Sto procent. To historyczny wynik. Dziękuję wam wszystkim!

Rosja bardzo się stara poprawić swoją zdolność do zabijania, a my bardzo staramy się poprawić ochronę naszych ludzi. Dziękuję wszystkim krajom i przywódcom, którzy pomagają nam ulepszać naszą obronę powietrzną! Wszyscy razem pokazujemy, jakie jest nasze sto procent z Wami, jaka jest siła wolnego świata.

I oczywiście dziękuję każdemu z naszych Żołnierzy, którzy wykonują tę pracę na naszym niebie i na naszej ziemi, a szczególnie dziękuję wszystkim, którzy szkolą naszych Żołnierzy w różnych misjach szkoleniowych, które łączy jedno - sukces. Dzięki im wszystkim! Dzięki Wam wszystkim!

Jeszcze rok temu nie mogliśmy zestrzelić większości rakiet terrorystów, a zwłaszcza balistycznych. I pytam: skoro nam się to udało, czy jest coś, czego nie możemy zrobić, będąc zjednoczeni i zdeterminowani, by chronić życie? Odpowiedź: razem z wami damy z siebie sto procent w każdej dziedzinie, której celem jest ochrona naszego narodu i naszej Europy.

Oczywiście trzeba zrobić znacznie więcej. Terytorium Ukrainy jest duże i aby taki wynik obrony powietrznej, jak tej nocy, był regułą na całym terytorium, potrzebne są dodatkowe systemy obrony powietrznej i rakiety dla nich. Potrzebne są też nowoczesne myśliwce, bez których żaden system obrony przeciwlotniczej nie byłby idealny. Jestem pewien, że do tego dojdziemy.

Sto procent powinno być dla nas wytyczną. Agresorowi musimy zostawić zero procent!

Uzbrojenie i wyszkolenie naszych żołnierzy gwarantuje stuprocentowy sukces działań obronnych. Dziękujemy wszystkim, którzy wzmacniają naszą obronę!

Sto procent sukcesu sankcji gwarantuje uczciwość w polityce każdego państwa. Dziękuję wszystkim, którzy tak traktują walkę z terroryzmem - szczerze!

Sto procent sukcesu naszej formuły pokojowej gwarantuje dyplomacja. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagają nam zjednoczyć świat w realizacji formuły pokoju - jedynego realistycznego planu pokojowego!

I oczywiście stuprocentowa sprawiedliwość - nie ma niezawodnego pokoju bez sprawiedliwości.

Dziękuję Radzie Europy - każdemu z osobna! - o wydanie decyzji w sprawie rejestru szkód wyrządzonych agresją rosyjską. To przybliża stworzenie pełnoprawnego mechanizmu kompensacyjnego, który pokaże światu, że o agresji nie warto nawet myśleć.

Powinien być też specjalny trybunał dla zbrodni agresji, aby ci, w których umysłach narodził się ten terror, zostali pociągnięci do odpowiedzialności za terror. Jestem pewien, że Wy i ja damy temu wynikowi sto procent.

Europa czekała na takie czasy - czasy, kiedy przywódcy działali w 100% jedności i ze 100% skutkiem w imię ochrony Europy, w imię naszych wspólnych z Wami wartości.

To właśnie osiągamy! Ukrainy i całej Europy. Każdy, kto jest obecnie na tym szczycie i kto nam pomaga.

Jesteśmy Europejczykami, a więc jesteśmy wolni. Jesteśmy Europejczykami, więc cenimy sobie pokój. Jesteśmy Europejczykami, więc działamy na sto procent, jeśli chodzi o ochronę naszego stylu życia. Niech takie będą zasady obowiązujące na naszym kontynencie na zawsze!

Dziękuję za Wasze wsparcie!

Chwała Ukrainie!

Chwała całej Europie!


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-