Fejk o wojnie - Ukraińcy w Estonii są wzywani do mobilizacji pod groźbą deportacji

Fejk o wojnie - Ukraińcy w Estonii są wzywani do mobilizacji pod groźbą deportacji

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda znalazła nowy „trend” – w Europie chcą „mobilizować” Ukraińców za granicą.

Kremlowskie środki masowego przekazu i kanały Z-telegram rozpowszechniają informację, że obywatele Ukrainy mieszkający w Estonii mają być wezwani na „dwutygodniowe wojskowe spotkanie rezerwistów”.

Propagandziści twierdzą, że informacje o „poborowych” dają bezpośrednio pracownicy ambasady Ukrainy w Estonii.

To jest fejk. „Ta informacja jest nieprawdziwa i jest kolejnym przykładem fałszywych wiadomości z kraju agresora” – powiedziała Ukrinform ambasada Ukrainy w Republice Estońskiej.

Jednocześnie w samej Federacji Rosyjskiej 10 maja Władimir Putin zapowiedział powołanie Rosjan znajdujących się w rezerwie do szkolenia wojskowego na tle znacznych strat w sile roboczej armii rosyjskiej . Według CNN Kreml ma problemy z utworzeniem „przygotowanych sił zbrojnych”, ale ze względu na nastroje społeczne obawia się rozpoczęcia nowej fali mobilizacji w Rosji.

Wcześniej rosyjska propaganda wymyśliła fikcję o masowej mobilizacji kobiet w szeregi Sił Zbrojnych .

Andrij Olenin, Oleh Kudrin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-