Fejk o wojnie - Ukraińcy w Estonii są wzywani do mobilizacji pod groźbą deportacji

Fejk o wojnie - Ukraińcy w Estonii są wzywani do mobilizacji pod groźbą deportacji

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda znalazła nowy „trend” – w Europie chcą „mobilizować” Ukraińców za granicą.

Kremlowskie środki masowego przekazu i kanały Z-telegram rozpowszechniają informację, że obywatele Ukrainy mieszkający w Estonii mają być wezwani na „dwutygodniowe wojskowe spotkanie rezerwistów”.

Propagandziści twierdzą, że informacje o „poborowych” dają bezpośrednio pracownicy ambasady Ukrainy w Estonii.

To jest fejk. „Ta informacja jest nieprawdziwa i jest kolejnym przykładem fałszywych wiadomości z kraju agresora” – powiedziała Ukrinform ambasada Ukrainy w Republice Estońskiej.

Jednocześnie w samej Federacji Rosyjskiej 10 maja Władimir Putin zapowiedział powołanie Rosjan znajdujących się w rezerwie do szkolenia wojskowego na tle znacznych strat w sile roboczej armii rosyjskiej . Według CNN Kreml ma problemy z utworzeniem „przygotowanych sił zbrojnych”, ale ze względu na nastroje społeczne obawia się rozpoczęcia nowej fali mobilizacji w Rosji.

Wcześniej rosyjska propaganda wymyśliła fikcję o masowej mobilizacji kobiet w szeregi Sił Zbrojnych .

Andrij Olenin, Oleh Kudrin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-