Z niewoli rosyjskiej uwolniono kolejnych 130 ukraińskich żołnierzy

Z niewoli rosyjskiej uwolniono kolejnych 130 ukraińskich żołnierzy

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Ukraina i Rosja przeprowadziły wielkanocną wymianę jeńców - 130 ukraińskich obrońców wróciło do domu.

Poinformował o tym w Telegramie szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak, informuje Ukrinform.

"Wielka wielkanocna wymiana więźniów. Odzyskaliśmy 130 naszych ludzi. Wymiana odbywała się w ciągu ostatnich kilku dni w kilku etapach. Żołnierze, strażnicy graniczni, żołnierze Gwardii Narodowej, marynarze, pracownicy DSST..." - zaznaczył Jermak.

<script async src="https://telegram.org/js/telegram-widget.js?22" data-telegram-post="ermaka2022/2453" data-width="100%" data-single></script>

Według niego są to szeregowcy i sierżanci, którzy zostali schwytani na kierunkach: Bachmut, Soledar, Zaporoże i Chersoń.

"Nasi ludzie wracają do domu. Jest Wielkanoc. Kwintesencją tego święta jest nadzieja. Właśnie to odczuli bliscy więźniów, którzy tak długo na nich czekali" - podkreślił szef OP.

Według niego „życie naszych ludzi jest dla nas najwyższą wartością. „Bohaterowie muszą żyć”, tak zawsze powtarza prezydent Wołodymyr Zełenski, którego zadanie realizuje nasz zespół, Komenda Koordynacyjna ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi. To zadanie brzmi krótko: sprowadzić wszystkich z powrotem” – podkreślił Jermak.

Według Komendy Koordynacyjnej ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi, do domu wraca 92 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy: 20 żołnierzy Wojsk  Obrony Terytorialnej, 11 Gwardii Narodowej, trzech strażników granicznych, po dwóch przedstawicieli Marynarki Wojennej i Państwowej Specjalnej Służby Transportowej.

48 ze 130 zwolnionych dziś obrońców uznano za zaginionych. Część uratowanych ma obrażenia, liczne stłuczenia i utracone kończyny.

Dwóch braci, którzy walczyli pod Bachmutem, zostało zwolnionych z niewoli.

Najstarszy ze zwolnionych obrońców skończył 58 lat, najmłodszy – 21 lat.

„Razem z całym krajem gratulujemy uratowanym obrońcom powrotu do ich ojczystej ziemi i nie ustajemy w wysiłkach na rzecz uwolnienia wszystkich schwytanych Ukraińców” - ogłoszono w Kwaterze Koordynacyjnej, a także opublikowano zdjęcia uwolnionych obrońców.

Jak informował Ukrinform, 10 kwietnia Ukraina przeprowadziła kolejną dużą wymianę więźniów z Federacją Rosyjską.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-