Polska przekazała Ukrainie już osiem MiG-ów i przygotowuje jeszcze sześć kolejnych

Polska przekazała Ukrainie już osiem MiG-ów i przygotowuje jeszcze sześć kolejnych

Ukrinform
Polska przekazała Ukrainie już łącznie osiem samolotów MiG-29 i przygotowuje się do przekazania sześciu myśliwców.

Według korespondenta Ukrinformu, prezydent Polski Andrzej Duda powiedział to podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Warszawie.

„Cztery MiG-29 z naszych magazynów i aktywów, które posiadaliśmy, zostały przekazane Siłom Zbrojnym Ukrainy w ciągu ostatnich miesięcy. Jeszcze przekazywane są cztery kolejne MiG-29, czyli osiem zostało już przekazanych. Jesteśmy gotowi i mówiłem o tym panu prezydentowi (Wołodymyrowi Zełenskiemu - red.) przekazać jeszcze sześć, które obecnie są do tego przygotowywane. Mogłyby zostać przekazane dość szybko" - odpowiedział Duda na pytanie korespondenta Ukrinformu o to, ile samolotów Polska przekazała już Ukrainie .

Polski prezydent powiedział też, że w kraju nadal znajdują się myśliwce MiG-29, które zostały zmodernizowane zgodnie ze standardami NATO i są wykorzystywane w misji NATO Air Policing. Według niego strona polska nadal potrzebuje tych samolotów.

Jednocześnie podkreślił, że wraz z pojawieniem się nowych, wcześniej zamówionych samolotów, takich jak południowokoreański FA-50 i amerykański F-35, kraj może w przyszłości rozważyć przekazanie Ukrainie tych MiG-ów.

Duda zaznaczył też, że przekazanie Ukrainie tych MiG-29, które są używane w misji NATO Air Policing, wymaga zgody sojuszników. "Po modernizacji mają sprzęt, który został sprowadzony z USA. Jest tu związek z NATO. I w związku z tym trzeba dopełnić formalności" - powiedział.

Jak donosi Ukrinform, wcześniej Polska zakończyła przekazanie Ukrainie pierwszych myśliwców MiG-29.

Według doniesień medialnych Polska i Słowacja planują przekazać Ukrainie 33 samoloty MiG-29: 20 z nich ma otrzymać Kijów z Warszawy, 13 z Bratysławy.

W tym samym czasie Polska zakupiła 48 południowokoreańskich samolotów FA-50. Do końca roku do kraju powinno trafić 12 samolotów w konfiguracji używanej przez koreańskie siły powietrzne.

Minister obrony Ołeksij Reznikow stwierdził, że samoloty MiG-29 z Polski znacząco wzmocnią obronę Ukrainy, a decyzja o przekazaniu zachodnich samolotów na pewno zapadnie.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-