Senat RP jednogłośnie przyjął uchwałę popierającą Ukrainę

Senat RP jednogłośnie przyjął uchwałę popierającą Ukrainę

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Wyższa izba polskiego parlamentu jednogłośnie przyjęła uchwałę popierającą Ukrainę w przededniu rocznicy zbrojnej inwazji na Rosję na pełną skalę, wzywającą do potępienia rosyjskich zbrodniarzy przed międzynarodowym trybunałem.

Marszałek Senatu przekazał tekst uchwały, za którą głosowali wszyscy obecni na sali - 91 senatorów, Ambasadorowi Ukrainy w Polsce Wasylowi Zwaryczowi, który podziękował polskim ustawodawcom i narodowi polskiemu za wsparcie dla Ukrainy - donosi korespondent Ukrinform.

„Senat RP wielokrotnie wyrażał poparcie dla bratniego narodu ukraińskiego. Również dzisiaj, w rocznicę barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę, wysoko ceni męstwo militarne, determinację obywatelską i odważne przywództwo walczącej Ukrainy. Senat zdecydowanie potępia działania zbrojne Rosji na Ukrainie i popełnione w ich trakcie zbrodnie wojenne, które powinien potępić Międzynarodowy Trybunał Karny” – czytamy w uchwale Senatu RP, która wyraża szacunek dla władz ukraińskich i narodu ukraińskiego za ich bohaterstwo i czyny godne naśladowania.

W uchwale polscy senatorowie zaznaczyli, że Polska i Polacy od pierwszych godzin rosyjskiej agresji wspierali walkę Ukraińców z zagładą i otworzyli swoje domy dla milionów Ukraińców.

„Ukraińcy chronią nie tylko swój kraj, ale także Europę. Przelewają krew za Ojczyznę, za własne rodziny, za aspiracje europejskie i atlantyckie, za wolność swoją i naszą” – podkreśla uchwała.

Po przegłosowaniu przez senatorów uchwały marszałków Senatu Tomasz Grodzki przekazał tekst uchwały ambasadorowi Ukrainy w RP Wasylowi Zwaryczowi. Podczas przemówienia do polskich ustawodawców ukraiński dyplomata podziękował im w imieniu ukraińskiego rządu i narodu ukraińskiego za „ogromny wyraz solidarności z narodem ukraińskim walczącym z rosyjskim agresorem”.

„Pokazujecie przykład, jak reagować nie tylko słowami, ale i czynami w warunkach realnego zagrożenia istnienia nie tylko narodu ukraińskiego, Ukrainy, ale całej cywilizacji europejskiej” – podkreślił Zwarycz.

Podkreślił, że Ukraina wraz ze swoimi sojusznikami broni prawa międzynarodowego, ukraińskie wojsko broni prawa do swojego istnienia bronią w ręku, w tym uzyskaną od Polski. Zwarycz podkreślił, że Ukraina będzie nadal to robić i „nigdy nie zmęczy się walką o naszą i waszą wolność”.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-