Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy
Mamy czym walczyć z rosyjską inwazją
16.02.2023 16:45

Kiedy podczas spotkania ministrów obrony w Kwaterze Głównej NATO wyczerpano wszystkie punkty programu, w kuluarach 9 Ramsteina, który odbył się 14 lutego w Brukseli pod egidą USA, minister obrony Ukrainy  znalazł dokładnie pięć minut w niezwykle napiętym programie, aby opowiedzieć Ukrinformowi o wynikach Konferencji w sprawie Obrony Ukrainy i o swoich wrażeniach z rozmów z partnerami. Poniżej wyniki takiego ekspresowego wywiadu.

SPRZĘT JUŻ JEST W DRODZE, TRWAJĄ DYSKUSJE O SAMOLOTACH

- Dziękujemy za poświęcenie czasu na rozmowę z Ukrinformem. Zacznijmy od najważniejszego - czy udało się dziś ustalić podczas Ramsteinu warunki dostawy sprzętu wojskowego i zasadniczą możliwość dostarczenia samolotów na Ukrainę?

- Odnośnie sprzętu wojskowego terminy zostały ogłoszone. Wszystkie możliwości jego dostaw na Ukrainę są związane przede wszystkim z okresem instruktażowym. Oznacza to, że sprzęt nie może po prostu wjechać. Nasi żołnierze - nieważne czy to artyleria, czołgi, Bradleye, Mastiffy czy Strykery - muszą się przeszkolić. I to nie tylko jako załoga sama w sobie, ale w interakcji, jako część całej jednostki, na przykład batalionu czołgów i tak dalej. Bo ich zadaniem jest wykonywanie rozkazów  zaplanowanych przez ukraiński Sztab Generalny. A to zadanie ma na celu przede wszystkim deokupację czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy. To wymaga czasu. Mówimy o kilku miesiącach, kiedy będziemy w pełni gotowi. A dalej, zgodnie z decyzją Sztabu Generalnego, odbędą się określone wydarzenia.

Jeśli chodzi o kwestię w sprawie samolotów, rozmowy się odbywają, one były, są i będą trwały. Dzisiaj mam więcej niż jedno spotkanie bilateralne, jutro też będzie wiele spotkań w ramach Ramsteinu, będziemy rozmawiać z ministrami obrony poszczególnych krajów NATO. Ale jaka będzie najważniejsza kwestia w sprawie samolotów - czas pokaże.

WYSATRCZY NAM AMUNICJI, ABY WALCZYĆ Z INWAZJĄ

- Wracając do teraźniejszości, czy NATO będzie miało czas na dostarczenie nam amunicji wystarczającej do odparcia rosyjskiej ofensywy, która wydaje się już trwa?

- Jak to mówią, nie siedzimy bezczynnie. Już dawno zorganizowaliśmy dostawy amunicji z krajów NATO w ramach pomocy wojskowo-technicznej i podpisaliśmy kontrakty na 23 rok w celu zapewnienia systematycznych dostaw. Dlatego są dostawy i będą dalej realizowane. W czasie wojny, zawsze czegoś brakuje. Nie można jednak powiedzieć, że sytuacja jest krytyczna i zabraknie nam (amunicji - red.) do odparcia natarcia. Jesteśmy gotowi do odparcia inwazji. Ale im więcej amunicji, tym lepiej, i nasi partnerzy o tym wiedzą. Rozmawialiśmy o tym również dzisiaj na spotkaniu.

UKRAINA JEST GOTOWA DO WSPÓLNEJ PRODUKCJI AMUNICJI

- Czy była omawiana kwestia uruchomienia produkcji amunicji na terytorium Ukrainy?

- Brzmi to jak konieczność uruchomienia produkcji w każdym z krajów partnerskich. Ta (ten temat - red.) kwestia, jak się wydaje, była zapoczątkowana już w czasie drugiego lub trzeciego Rammsteina. Mówiliśmy o tym, że jesteśmy gotowi, że nasza branża – zarówno prywatna, jak i publiczna, razem, w partnerstwie – jest do tego gotowa. Oznacza to, że nie jest to już dla nas nowość, to już poziom dyskusji nad niektórymi indywidualnymi projektami.

SYSTEM OBRONY POWIETRZNEJ CIĄGLE JEST DOSKONALONY

- Ile jeszcze czasu zajmie nam opracowanie zintegrowanego systemu obrony powietrznej?

- ... Jak długo - chyba nie dam Panu tak dokładnej odpowiedzi. Bo on (system obrony przeciwlotniczej – red.) stale się rozwija i nasi partnerzy o tym wiedzą. Ich przemówienia były refrenem do mojego wystąpienia, że ​​to jest priorytet numer jeden. Kontynuujemy rozmowy na ten temat dzisiaj, a niektóre kraje ogłoszą również decyzje o wzmocnieniu naszej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Chcę im podziękować za to, że sami to publicznie powiedzieli. Z Ukrainy nadeszły już bardzo dobre wieści. To wsparcie i ta sieć cały czas się rozwija. Umożliwi to zamknięcie nieba nad wieloma miastami. Ale stopniowo.

Nie zapominajmy, że radary, które mamy otrzymać, również przyjdą nie dzisiaj, nie jutro, ale wiosną. W zasadzie wiosna, w tym maj, to okres, w którym będziemy mogli mniej więcej stabilnie zrozumieć, w jaki sposób walczymy zarówno z irańskimi dronami, jak i wrogimi pociskami manewrującymi czy balistycznymi. Ale widać już, że nasze Siły Powietrzne działają całkiem sprawnie.

PARTNERZY SĄ ŚWIADOMI KIJOWSKIEJ INICJATYWY BEZPIECZEŃSTWA

- Czy odczuł Pan poparcie dla Kijowskiej Inicjatywy Bezpieczeństwa ze strony swoich partnerów?

Kijowska inicjatywa bezpieczeństwa jest im wiadoma i znana. Ale to jest nieco wyższy poziom polityczny. Porozmawiamy o tym podczas spotkania z panem Jensem Stoltenbergiem - dziś odbędzie się spotkanie ministerialne państw NATO.

Ale teraz w Ramstein nie rozmawialiśmy o sprawach politycznych, ale raczej o takich praktycznych rzeczach: broni, produkcji amunicji, dostawach systemów, szkoleniu naszej armii i przygotowaniach do wyzwalania okupowanych terytoriów.

ISTNIEJE ANTY KREMLOWSKI SOJUSZ 54 KRAJÓW I JEST „DZIECKO BIEGAJĄCE WOKÓŁ KREMLA”

- Ostatnie pytanie jest dość nieoczekiwane. Jakiego rodzaju pokoju dla Ukrainy szukał w mińsku węgierski minister Siyarto?

- Dla mnie to też jest ciekawa kwestia. Wydaje się, że kiedy anty kremlowski sojusz się rozrasta – a dziś przy tym stole reprezentowane były 54 kraje (Ramsteinu – red.) – w tym samym czasie są dzieci biegające wokół Kremla, które próbując coś uszczknąć dla siebie. Niestety, to jakieś wyimaginowane światy równoległe.

- Dziękuję, panie ministrze.

Dmytro Szkurko, Bruksela

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-