Rosyjski fejk wokół czołgistów Sił Zbrojnych w Niemczech: Bundeswehra i „nazistowskie symbole”

Rosyjski fejk wokół czołgistów Sił Zbrojnych w Niemczech: Bundeswehra i „nazistowskie symbole”

Fact-checking
Ukrinform
Niemieckie Dowództwo Szkolenia Specjalnego zaprzeczyło swojemu udziałowi w ogłoszeniu rozpowszechnianym przez propagandzistów.

Kanały rosyjskiego Telegramu rozpowszechniają zdjęcie stoiska z rzekomym ogłoszeniem dla ukraińskich żołnierzy niemieckiego Ministerstwa Obrony.

„Drodzy stażyści z Ukrainy! W Niemczech eksponowanie nazistowskiej swastyki lub innych symboli kojarzonych z faszyzmem (takich jak znaki SS) grozi karą do trzech lat więzienia lub wysoką grzywną” – czytamy w komunikacie.

Pod zdjęciem w poście Rosjanie zapewniają, że takie „przypomnienie” wywieszona jest na budynku Bundeswehry (Siły Zbrojne Republiki Federalnej Niemiec – red.) w celu ostrzeżenia ukraińskich przedstawicieli Sił Zbrojnych. Na innym kanale Telegram propagandyści piszą, że chodzi o ukraińskich czołgistów, którzy przyjechali opanować niemieckie czołgi.

To kolejna rosyjska podróbka. W poście jest napisane, że takie ogłoszenie dla Ukraińców wisi na budynku Bundeswehry. W trzech miastach znajdują się biura Ministerstwa Obrony Republiki Federalnej Niemiec. Są to Berlin, Bonn i Poczdam. Według otwartych źródeł , ukraińscy czołgiści są szkoleni w Szkole Wojsk Pancernych w Munster. Tym samym odległość do najbliższego budynku Bundeswehry wynosi ponad 300 kilometrów.

Ponadto informacja o udziale w tym ogłoszeniu w komentarzu Ukrinform została zdementowana przez Dowództwo Szkolenia Specjalnego.

„Przedstawiony komunikat nie został stworzony przez Dowództwo Szkolenia Specjalnego pod dowództwem Bundeswehry dla szkolenia żołnierzy ukraińskich w Niemczech” – skomentował sytuację Rainer Wenning, rzecznik Dowództwa Szkolenia Specjalnego.

Jednym z głównych kierunków rosyjskiej machiny propagandowej jest tworzenie fejków na temat zaangażowania ukraińskiego wojska w różne ideologie. Niedawno Ukrinform obalił fejk, jakoby ukraiński salon tatuażu oferował klientom tatuowanie faszystowskich symboli, gdzie wśród wzorów przedstawionych przez propagandystów był emblemat pułku azowskiego. A wcześniej Rosjanie próbowali przedstawiać salon tatuażu znajdujący się w Federacji Rosyjskiej jako ukraiński, oskarżając go o wspieranie nazizmu.

Jak poinformował Ukrinform , 13 lutego ukraińscy czołgiści rozpoczęli naukę obsługi czołgów Leopard 2A6.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-