Zełenski zwrócił się do Rosjan - Zakończenie wojny to zakończenie agresji waszego państwa

Zełenski zwrócił się do Rosjan - Zakończenie wojny to zakończenie agresji waszego państwa

wideo
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że bożonarodzeniowy rozejm doprowadzi do dalszych strat, a jedyną możliwością przerwania wojny jest wyjście Rosjan z ziem ukraińskich.

Powiedział to w swoim przesłaniu wideo po zakończeniu 316 dnia wojny na pełną skalę.

Zwracając się do Rosjan, powiedział, że przywódcy Rosji, z winy których zginęło ponad 100 tys. rosyjskich żołnierzy, zdecydowanie nie dążą do pokoju.

„15 listopada została przedstawiona ukraińska formuła pokojowa. Jeden z jej punktów przewiduje wycofanie rosyjskich wojsk okupacyjnych z terytorium naszego kraju. To gwarantowany i niezawodny sposób na powstrzymanie ognia, ofiar śmiertelnych i wojny. Według stanu na ranek tego samego dnia liczba zabitych żołnierzy rosyjskich wynosiła 82 000. 12 grudnia Rosja otrzymała propozycję rozpoczęcia realizacji Formuły Pokoju wraz z wycofaniem wojsk okupacyjnych włśnie w Boże Narodzenie. Wtedy liczba zabitych żołnierzy rosyjskich wyniosła prawie 95 000.

Przywódcy waszego kraju prawdopodobnie nie usłyszeli obu naszych propozycji. Tam, gdzie są, jest prawdopodobnie głęboko i nic nie słychać.

Na dzień dzisiejszy straciliście już prawie 110 000 waszych żołnierzy poległych w tej wojnie. Ci, którzy kontynuowali terror przeciwko naszemu krajowi i wysłali wszystkich waszych ludzi na rzeź, odrzucając nasze propozycje powstrzymania rosyjskiej agresji, zdecydowanie nie cenią sobie życia i tym bardziej nie szukają pokoju” – powiedział Zełenski.

Podkreślił, że świąteczny rozejm przyniesie tylko nowe straty

„Teraz oni (rosyjskie władze – przyp. chcą wykorzystać Boże Narodzenie jako przykrywkę, aby zatrzymać na chwilę postęp naszych ludzi w Donbasie i sprowadzić sprzęt, amunicję i mobilizację bliżej naszych pozycji. Co to da?Tylko kolejny wzrost ofiar. Wszyscy na świecie wiedzą, jak Kreml wykorzystuje zastój w wojnie, by kontynuować wojnę z nową energią. A żeby wojna zakończyła się wcześniej, potrzeba czegoś jeszcze. Obywatele Rosji muszą znaleźć odwagę, by uwolnić się od wstydliwego strachu przez co najmniej 36 godzin, przynajmniej w Boże Narodzenie, przed jedną osobą na Kremlu. Wasz strach przed nią niszczy wasz kraj, który też jest już głęboko… ale nie w bunkrze. Zakończenie wojny to zakończenie agresji waszego państwa” – powiedział prezydent Ukrainy.

Jego zdaniem rozejm nie wróży nic dobrego – terror Ukraińców trwa tak długo, jak Rosjanie są na naszych ziemiach.

„Nawet gdy wasze rakiety i drony nie uderzają w nasze miasta, terror na okupowanych terytoriach trwa. Nie dajecie Ukraińcom wytchnienia. Ludzie są torturowani, rażeni prądem, gwałceni. To trwa każdego dnia, kiedy wasi żołnierze są na naszej ziemi. A wojna się skończy – kiedy wasi żołnierze albo odejdą, albo my ich wypędzimy. Więc niech zabierają toalety – będą im potrzebne po drodze – i wracają do siebie. Za naszą granicę. Od 1991 roku” – powiedział Zełenski.

Jak informowaliśmy, od 24 lutego 2022 roku na Ukrainie trwa rosyjska agresja wojskowa na pełną skalę. Siły obronne Ukrainy zaciekle stawiają opór rosyjskim najeźdźcom.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-