Podróbki rosyjskiej propagandy - Czy na Słowacji odbył się protest przeciwko dostawom broni na Ukrainę?

Podróbki rosyjskiej propagandy - Czy na Słowacji odbył się protest przeciwko dostawom broni na Ukrainę?

Fact-checking
Ukrinform
Film o akcji w Bratysławie podczas pandemii koronawirusa dwa lata temu został uznany za świeży

Rosyjski kanał propagandowy w Telegram udostępnił wideo, na którym słowackie siły specjalne rozpędzają armatkami wodnymi demonstrantów, którzy rzekomo przybyli na wiec przeciwko dostawom broni dla Ukrainy w Bratysławie.

Jedyną prawdą jest to, że na wideo jest naprawdę Bratysława.

Wyszukiwanie grafiki w Google i Google Streets może ustalić, że wydarzenia mają miejsce pod biurem rządu na Placu Wolności.

Wyszukiwarka Google dla słów kluczowych „protest”, „Bratysława” „armatka wodna” wyświetla komunikat o antyrządowej akcji w Bratysławie w październiku 2020 r. w związku z niezadowoleniem ze środków podjętych podczas pandemii koronawirusa.

Zaawansowane wyszukiwanie w sieci społecznościowej Twitter frazy protest w Bratysławie, a także dat od 16 do 19 października 2020 r., pokazuje kilka postów z protestu.

Na zrzucie ekranu z wideo opublikowanego przez użytkownika ZNeveri widać tego samego mężczyznę z telefonem przed armatką wodną, który pojawia się na filmie z rzekomego protestu z grudnia 2022 r. przeciwko dostawom broni ze Słowacji na Ukrainę.

Ponadto to samo wyszukiwanie w sieci społecznościowej Twitter ma również link do YouTube, chociaż wideo zostało już usunięte. Ale można go obejrzeć za pomocą internetowego archiwum Wayback Machine. Przedstawia tego samego mężczyznę z telefonem przed armatką wodną i operatora w tle. Wygląda na to, że materiał filmowy, który rozpowszechniają propagandyści, został nakręcony jego kamerą.

Ten film jest również datowany na 17 października 2020 r., kiedy w Bratysławie odbywał się antyrządowy, a nie protest przeciwko dostawom broni na Ukrainę w grudniu 2022 r.

A warunki pogodowe są dalekie od zimy. Na filmie widać drzewa pełne zieleni i troche fioletowych liści. W rzeczywistości obraz jest inny - kamera online z Bratysławy pokazuje prawie nagie drzewa.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-