Dziesięć osiągnięć Sił Zbrojnych, które zaskoczyły świat

Dziesięć osiągnięć Sił Zbrojnych, które zaskoczyły świat

Ukrinform
Specjaliści Centrum Badań Armii, Konwersji i Rozbrojenia stworzyli swój ranking osiągnięć Sił Zbrojnych w czasie wojny.

Siły Zbrojne Ukrainy, jako trzon sił obronnych i oporu narodu ukraińskiego, przez prawie 300 dni wielokrotnie zaskakiwały świat. Według autorytatywnych zachodnich mediów, bezpośrednie wydatki wojskowe Rosji podczas dziewięciomiesięcznej wojny z Ukrainą wyniosły około 82 miliardów dolarów, a jesienią 2022 roku ich koszt podwoił się do co najmniej 10 miliardów dolarów miesięcznie.

Na zlecenie Ukrinformu specjaliści Centrum Badań nad Armią, Konwersją i Rozbrojeniem opracowali ranking osiągnięć Sił Zbrojnych w czasie wojny. Świadczy to o zmianach w samych Siłach Zbrojnych. To też dowód na to, że to Siły Zbrojne tworzą dziś nową historię Ukrainy i Europy.

Zdjęcie: The New York Times

A więc TOP-10 najbardziej porażających faktów o naszych Siłach Zbrojnych.

Dziesiąta pozycja. Siły Zbrojne nie tylko przetrwały pierwsze dni wojny, ale także zachowały lotnictwo bojowe. Zachodnie służby specjalne dawały Ukrainie od 72 godzin do trzech tygodni. Jednak po dziewięciu miesiącach globalnej wojny siły najeźdźców Putina wycofują się. Mimo obecności dużej liczby pocisków wojsko Kremla nie dominuje na niebie. I to jest prawdziwy cud.

Zdjęcie: The New York Times

Dziewiąta pozycja. Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy opanowali ogromną liczbę broni typu natowskiego w niezwykle krótkim czasie. Zaczęło się jeszcze w marcu - kwietniu od pozyskania sprzętu przeciwlotniczego, pojazdów opancerzonych i artylerii. A teraz Siły Zbrojne przekonująco udowadniają, że pozyskanie takich zachodnich systemów jak samoloty F-16 czy rakiety ATACMS nie spowoduje opóźnień technicznych.

Zdjęcie: AA

Ósma pozycja. Siły Zbrojne stały się armią kraju – nie członka NATO, który ma największy na świecie zapas broni typu natowskiego. Rzeczywiście, siły zbrojne Sił Zbrojnych mają dziś broń i sprzęt nawet z tak odległych krajów jak Australia czy Japonia. A SZU jest są teraz interoperacyjne z każdym krajem Sojuszu.

Siódma pozycja. Siły Zbrojne stworzyły pierwszą sytuację w historii wojen, kiedy przy pomocy dużej ilości broni taktycznej zostały zmienione strategiczne cele wroga. Chodzi o to, że to masowe użycie „broni strzeleckiej” – PPK, MANPADS, granatników, małych dronów (w tym własnoręcznie wykonanych ) doprowadziło do masowego zniszczenia sprzętu i siły roboczej okupantów. A potem, po otwartej ucieczce Rosjan z obwodu kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego, 25 marca Putin ogłosił ustami jednego ze swoich generałów, że celem wojny („operacji specjalnych”) jest „wyzwolenie „obwodów donieckiego i ługańskiego.

Szósta pozycja. Siły Zbrojne Ukrainy z powodzeniem przeprowadziły unikalną operację wojskową, mającą na celu zniszczenie okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej, krążownika „Moskwa” – statek został zatopiony przy pomocy krajowych pocisków manewrujących – przybrzeżnych wykorzystano systemy rakietowe opracowane przez DKKB „LUCH”. Był to pierwszy przypadek zniszczenia okrętu flagowego od czasów drugiej wojny światowej i pierwszy przypadek zniszczenia krążownika rakietowego.

Piąta pozycja. Siły Zbrojne Ukrainy udowodniły w praktyce, że zaawansowana technologicznie broń neutralizuje wymierną przewagę liczebną broni poprzedniej generacji. Dysponując dokładniejszą amunicją do artylerii i jej większym zasięgiem rażenia przeciwnika, Siły Zbrojne zmusiły wroga do odwrotu i opuszczenia pozycji jeszcze przed przystąpieniem do operacji ofensywnej. To niezwykłe doświadczenie współczesnej wojny, które pokazuje, że Siły Zbrojne Ukrainy faktycznie prowadzą wojnę nowej generacji.

Czwarta pozycja. W ciągu dziewięciu miesięcy 2022 roku Siły Zbrojne z sukcesem przeprowadziły nie tylko operację obronną, ale także szereg operacji ofensywnych, które znajdą się w nowych podręcznikach wojskowych. Największym szokiem dla świata była nagła akcja w obwodzie charkowskim, wyzwolenie Chersoniu, zniszczenie baz wojskowych na terytorium okupowanego Krymu i wyzwolenie Wyspy Węży. Wywoływali panikę w obozie wroga i poczucie nieufności do własnej armii.

Zdjęcie: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Trzecia pozycja. Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły pierwszą na świecie operację na dużą skalę w postaci ataku roju dronów morskich na potężne i drogie okręty wojenne. Jest to praktyczne zastosowanie „strategii komarów”, o której dyskutowali krajowi eksperci, w szczególności specjaliści CACDS, jeszcze przed inwazją na dużą skalę. Mówimy o ataku morskich dronów kamikadze na duże statki „w najbardziej chronionym miejscu” każdej floty - we własnej zatoce. Dokładnie taką bronią 29 października Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały rosyjskie okręty w okupowanym Sewastopolu. To potężny psychologiczny cios dla Kremla, który preferuje dominację relatywnie tanich, ale nowoczesnych, zaawansowanych technologii.

Zdjęcie: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Druga pozycja. Ukraińskie Siły Zbrojne okazały się najbardziej kreatywną nowoczesną armią na świecie. Niektóre działania mogą wydawać się niespotykane. Na przykład specjalistom Sił Zbrojnych udało się dostosować amerykańskie szybkie rakiety przeciwradarowe o zasięgu ponad 100 km AGM-88 HARM do krajowych myśliwców. Ponadto w rękach armii ukraińskiej cywilne śmigłowce i drony stały się potężnym elementem asymetrycznej wojny z wrogiem, umożliwiając ataki ogniowe daleko wykraczające poza możliwości istniejącej broni, w szczególności na terytorium okupowanego Krymu. Aby „dorwać” wroga na Wyspie Węży 50 km od wybrzeża, naszym siłom zbrojnym udało się umieścić francuskie działa samobieżne CAESEAR na barce, zamieniając instalację artyleryjską w „pływającą baterię”. Pomysłowość żołnierzy Sił Zbrojnych pozwoliła na stworzenie elementów cyfrowego pola walki,

Zdjęcie: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Pierwsza pozycja. Po dziewięciu miesiącach globalnej, niesprawiedliwej wojny Kremla z Ukrainą, Siły Zbrojne Ukrainy stały się jedną z najpotężniejszych armii w regionie. Odważnie i ryzykownie rozpoczęli i pewnie prowadzą ofensywę przeciwko armii najeźdźców, którą uważano za „drugą armię świata”. Innymi słowy, to siły zbrojne pozwalają teraz politykom mówić o ukraińskich warunkach negocjacji i zakończeniu wojny.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-