Jak rosprop chce skompromitować „Punkty Niezłomności”

Jak rosprop chce skompromitować „Punkty Niezłomności”

Fact-checking
Ukrinform
Podwójny fejk: rosyjscy propagandyści rozpowszechnili informację, że trzy osoby zginęły w „Punkcie Niezłomności” w Charkowie, a władze nakazały ukraińskim mediom zatuszować tragedię

Rosyjskie kanały Telegram i portal społecznościowy VKontakte opublikowały fejkowe informacje o zatruciu tlenkiem węgla trzech osób w „Punkcie Niezłomności” w Charkowie. Co więcej, poinformowano, że pisały o tym ukraińskie środki masowego przekazu, ale potem władze najwyraźniej nakazały usunięcie wiadomości o tragedii. Jednym z zasobów, które rzekomo o tym pisały, był Ukrinform.

Ta informacja okazała się fejkiem. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest nieprawidłowe tłumaczenie. Propagandyści napisali, że „tlenek węgla w Charkowie stracił trzy osoby”, co jest błędem stylistycznym, ponieważ po ukraińsku słowo „stracić” oznacza coś stracić. Ponadto agencja informacyjna publikuje wiadomości o wydarzeniach tego typu w dziale „Regiony”, a nie „Wojna”.

Redakcja Ukrinform potwierdziła, że taka informacja nie została upubliczniona na stronie internetowej państwowej agencji informacyjnej.

Propagandyści poinformowali również, że ukraińska niezależna agencja informacyjna UNIAN również opublikowała wiadomość o śmierci ludzi w „Punkcie Niezłomności”, a nawet podała link do publikacji.

Ale jak wynika ze sprawdzenia linku w internetowym archiwum Wayback machine, taka strona nie istnieje. Wyszukiwanie w internetowym archiwum Archive.today również nie przyniosło rezultatów.

Rzeczniczka szefowej Charkowskiego ODA Olena Szapował również zaprzeczyła śmierci trzech osób w „Punkcie Niezłomności”. Na prośbę Ukrinformu poinformowała, że takie informacje są fejkiem.

Jak donosi Ukrinform, ukraiński rząd negocjuje możliwość zakupu tysięcy terminali Starlink, które mają zabezpieczać „Punkty Niezłomności”.

Dmytro Badrak

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-