Zełenski: Kluczowym zadaniem w tym tygodniu jest energetyka

Zełenski: Kluczowym zadaniem w tym tygodniu jest energetyka

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Kluczowym zadaniem na dziś, jak i innych w tym tygodniu, jest energetyka. Od środy do dzisiaj udało się zmniejszyć o połowę liczbę osób, którym odcięto prąd w celu ustabilizowania systemu.

Wołodymyr Zełenski powiedział to w wiadomości wideo, donosi Ukrinform.

Życzę wam zdrowia, drodzy Ukraińcy!

Od dzisiejszego wieczoru w większości regionów oraz w Kijowie trwają przerwy w dostawie prądu. W sumie ponad 6 milionów abonentów. Prawie 12 milionów abonentów zostało odłączonych w środę wieczorem.

Większość problemów występuje obecnie w stolicy, a także w obwodzie kijowskim, odeskim, lwowskim, winnickim i dniepropietrowskim.

Proszę, we wszystkich regionach, tak jak poprzednio, konieczne jest oszczędne zużycie energii elektrycznej.

Jeśli nie macie odłączenia, nie oznacza to, że problem się skończył. Jeśli jest prąd, nie oznacza to, że możesz włączyć jednocześnie kilka potężnych urządzeń elektrycznych. Proszę.

Co wieczór rejestrowane są skoki zużycia, które powodują wzrost  odłączeń awaryjnych. Teraz, tak jak poprzednio, konieczne jest oszczędzanie energii.

Punkty Niezłomności rozmieszczone są w całym kraju. Ale wiem, że niestety nie we wszystkich miastach samorządy wykonały dobrą robotę. W szczególności w Kijowie jest wiele skarg. W zasadzie tylko te Punkty, które są rozlokowane w bazie Państwowej Służby Ratowniczej i na dworcu kolejowym działają normalnie, a nad innymi Punktami trzeba jeszcze delikatnie mówiąc popracować. Proszę zwrócić uwagę. Mieszkańcy Kijowa potrzebują więcej ochrony.

Według stanu na wieczór w mieście odłączono 600000 abonentów. Wielu mieszkańców Kijowa było bez prądu przez ponad 20, a nawet 30 godzin. Oczekuję wysokiej jakości pracy od urzędu burmistrza. Nikt nikomu nie wybaczy profanacji Kijowskich Punktów Niezłomności. Proszę, bądźmy poważniejsi. A także nie podawać kłamstw w raportach różnych szczebli.

Byłem dzisiaj w Wyszgorodzie w obwodzie kijowskim. Gdzie rosyjska rakieta zniszczyła blok mieszkalny i uszkodziła domy całego bloku.

Zginęło wówczas sześć osób, kilkadziesiąt zostało rannych. Moje kondolencje dla rodzin ofiar. Robimy wszystko, aby pomóc i pomagamy.

Odwiedziłem dwa Punkty Niezłomności w Wyszgorodzie: w bazie Państwowego Pogotowia Ratunkowego i w miejscowej szkole. Są wyposażone dokładnie tak, jak powinny.

W sumie w kraju jest obecnie ponad 4000 Punktów, a obowiązkiem każdego lokalnego kierownika jest upewnienie się, że wszystko, co powinno tam być dla ludzi, naprawdę działa.

Rozmawiałem dziś z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Podziękowałem jej za decyzję o udzieleniu makro finansowania w wysokości 2,5 mld euro. Uzgodniliśmy kolejne 0,5 mld do końca roku i rozmawialiśmy o przygotowaniu pakietu pomocowego na kolejny rok.

Uzgodniliśmy także nowe kroki w zakresie wsparcia energetycznego dla Ukrainy.

Dziś wziąłem udział w szczycie na Litwie poświęconym rozwojowi idei europejskiej.

Zaapelowałem do partnerów o podjęcie nowych kroków na rzecz naszego wspólnego zwycięstwa oraz podziękowałem Polsce i państwom bałtyckim za pryncypialne stanowisko w sprawie ograniczenia cen rosyjskiego eksportu surowców energetycznych.

Uważam, że propozycje partnerów wprowadzenia poważniejszego ograniczenia cenowego na rosyjską ropę, niż głoszono w tym tygodniu, są jak najbardziej zasadne.

Wieczorem podpisałem kolejny dekret nagradzając naszych 216  żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy otrzymali odznaczenia państwowe.

Szczególnie chciałbym wspomnieć żołnierzy 71 samodzielnej brygady szturmowej i 24 batalionu szturmowego „Aidar” za waleczność i skuteczność w niszczeniu wroga i prowadzeniu działań kontr ofensywnych. A także straż graniczną oddziałów lwowskiego i mohylewsko-podolskiego, którzy bohatersko bronią kierunków bakhmuckiego i awdyjowskiego. Dziękuję, żołnierze!

Dziękujemy wszystkim, którzy walczą za nasz kraj! Kto robi wszystko, aby zatrzymać okupantów, którzy ostrzeliwują niestety Chersoń, Zaporoże i inne nasze miasta.

Dziękuję wszystkim, którzy pracują dla Ukrainy i Ukraińców! Wszystkim, którzy przywracają ludziom ciepło, wodę, prąd, łączność.

Chwała naszemu niezłomnemu narodowi!

Brawa dla wszystkich - brawo!

Chwała Ukrainie!


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-