Ukraina będzie musiała wyzwolić jeszcze około 2000 miejscowości przejętych przez Federację Rosyjską – Zełenski

Ukraina będzie musiała wyzwolić jeszcze około 2000 miejscowości przejętych przez Federację Rosyjską – Zełenski

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Ukraina będzie musiała jeszcze wyzwolić i odbudować około 2000 wsi i miast zdobytych przez Rosję.

Powiedział to prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim przemówieniu na 104. Kongresie Burmistrzów i Szefów Gmin Francji, donosi Ukrinform.

„Ogólnie rzecz biorąc, wciąż pozostaje około 2000 miast i wsi, które musimy wyzwolić i odbudować. Co najmniej kilkadziesiąt z nich zostało całkowicie zniszczonych przez uderzenia armii rosyjskiej, jak Mariupol czy Wołnowacha” – powiedział Zełenski.

Poinformował, że wojna rosyjska objęła całe terytorium Ukrainy, ale najeźdźcom udało się chwilowo zająć część terytorium dziesięciu naszych obwodów.

„Co znaczy dziesięć obwodów Ukrainy? To ponad 11 000 miejscowości. Z tych 11 000, wyobraźcie sobie, łączna liczba miast i wsi Ukrainy, które znalazły się pod okupacją, wynosi ponad 3 700” – zaznaczył prezydent.

Wyjaśnił, że mówimy o dużych miastach, małych miasteczkach, wsiach i miejscowości z zaledwie kilkoma domami.

„To jest zupełnie inne życie. Było Ale teraz we wszystkich tych miejscowościach widzimy jedno – całkowity brak jakichkolwiek możliwości normalnego i swobodnego życia” – zaznaczył szef państwa ukraińskiego.

Przypomniał, że wyzwolono już ponad 1800 miejscowości.

Wideo: Kancelaria Prezydenta

„Konsekwencje okupacji są wszędzie bardzo podobne. Wszystko, co rosyjscy żołnierze zdołali zaminować, zaminowali. Wszystko, co okupantom udało się zrabować, zrabowali. Ogólnie rzecz biorąc, setki tysięcy budynków zostało zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku ostrzału na Ukrainie. Okupanci pozostawiają po sobie całkowicie zniszczoną infrastrukturę” – poinformował Zełenski.

Jako przykład podał sytuację w niedawno okupowanym Chersoniu.

„Armia rosyjska zajęła Chersoń wiosną tego roku. 11 listopada rozpoczęło się wyzwalanie miasta. Co w nim zobaczyliśmy? Z 300 000 mieszkańców Chersoniu, którzy wcześniej mieszkali w Chersoniu, w mieście pozostało około 100 000. Nie mieli nic. Nie było prądu ani komunikacji. Nie było wody. Dopiero po naszym powrocie w mieście zaczęły działać apteki. Wznawiamy pracę pola medycznego, świadczenie usług socjalnych” – powiedział prezydent.

Według niego rosyjskie wojsko nie tylko rabowało ludzi, zabierając wszystko, co cenne, ale także łamało lub niszczyło cały sprzęt, zaminowało budynki administracyjne, a niektóre z nich po prostu trzeba wysadzić w powietrze, bo nie da się ich rozminować nie narażając życia saperów.

„Chersoń zawsze był pokojowym i spokojnym południowym miastem. Teraz będziemy musieli latami leczyć jego rany po rosyjskiej okupacji” – podkreślił prezydent.

Jak poinformował Ukrinform, 11 listopada ukraińskie siły zbrojne wyzwoliły Chersoń. Od 2 marca miasto znajdowało się pod kontrolą rosyjskich najeźdźców. Po wycofaniu się z miasta wojska rosyjskie ostrzeliwały Chersoniu z lewego brzegu Dniepru.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-