Robimy wszystko, aby nie powiódł się plan Federacji Rosyjskiej, by zamienić zimę w broń - Zełenski

Robimy wszystko, aby nie powiódł się plan Federacji Rosyjskiej, by zamienić zimę w broń - Zełenski

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Przekształcenie zimy w broń to plan państwa terrorystycznego przeciwko naszemu krajowi, jak również przeciwko całej Europie, ale robimy wszystko, aby ten plan Federacji Rosyjskiej nie powiódł się, podobnie jak wiele poprzednich.

O tym powiedział w swoim wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, informuje Ukrinform.

Życzę zdrowia, drodzy Ukraińcy!

Trwa dla nas ważny tydzień przygotowawczy przed działaniami dyplomatycznymi w drugiej połowie listopada. To ważne szczyty: „dwudziestka”, ASEAN, Zgromadzenie Parlamentarne NATO i kilka innych. Stanowisko Ukrainy musi być i będzie słyszane we wszystkich częściach świata.

Pracujemy również nad kontynuacją i rozszerzeniem naszej inicjatywy eksportu zboża. Do eksportu zboża dodamy stały składnik humanitarny. Wraz z zaawansowanymi i najbardziej sumiennymi państwami zwiększymy pomoc dla tych krajów i narodów, które szczególnie cierpią z powodu kryzysu żywnościowego.

A pierwsze spotkania już się odbyły, mamy pierwsze umowy międzynarodowe. Wspólnie z naszymi partnerami rozpoczynamy taką współpracę, która może stać się podstawą do zagwarantowania bezpieczeństwa żywnościowego na nowym poziomie. Od dawna mówi się, że potrzebna jest globalna koordynacja, aby ocalić najbiedniejsze kraje świata przed głodem. I obecnie opracowujemy taki mechanizm koordynacji. Mam nadzieję, że zostanie wdrożony.

Spotkałem się dzisiaj ze stałą przedstawicielką USA przy ONZ Lindą Thomas-Greenfield i znaczna część naszych rozmów była poświęcona tematyce humanitarnej. Ponieważ im bardziej znacząca będzie nasza współpraca z partnerami w przezwyciężaniu różnych problemów humanitarnych, tym mniej konfliktów i kryzysów międzynarodowych będzie wykorzystywana przez Rosję do szantażowania społeczności międzynarodowej.

Osobno omawialiśmy z panią Thomas-Greenfield nasze kroki w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ i projekty rezolucji zaproponowanych przez Ukrainę.

To bardzo ważne – rozmawiali o tym, jak zapewnić przedstawicielom ONZ i Czerwonego Krzyża dostęp do ukraińskich mężczyzn i kobiet przetrzymywanych w rosyjskiej niewoli. Wykorzystujemy każdy dzień i każdą międzynarodową okazję, aby zbliżyć się do uwolnienia wszystkich naszych ludzi z niewoli. Pamiętamy każdego, każdą, kto jest przetrzymywany przez okupantów.

W przestrzeni informacyjnej nadal obserwuje się pewien spadek liczby wiadomości z frontu. Wiadomości jest mniej niż np. na początku jesieni. Ale to nie znaczy, że intensywność walk spadła.

Sytuacja jest trudna na całym froncie. Zaciekłe bitwy pozycyjne trwają, jak poprzednio, w niektórych rejonach, a jest to szczególnie trudne – również, jak poprzednio – w regionie Doniecka. Aktywność okupantów utrzymuje się tam na niezwykle wysokim poziomie – dziesiątki ataków dziennie. Ponoszą bardzo duże straty, ale ich zadanie się nie zmieniło - dojść do granicy administracyjnej obwodu donieckiego. Nie oddajemy tam ani centymetra naszej ziemi. I dziękuję wszystkim naszym bohaterom, którzy trzymają pozycje w Donbasie.

Obwód chersoński. Doskonale rozumiemy, co planuje wróg, więc działamy odpowiednio. Ostrożnie, rozważnie i w interesie wyzwolenia całego naszego terytorium. Wzmacniamy nasze pozycje, łamiemy rosyjską logistykę i konsekwentnie niszczymy potencjał okupantów do utrzymania południa naszego kraju pod okupacją.

Wschód. Krok po kroku zmierzamy w kierunku powrotu flagi ukraińskiej do wszystkich naszych miast i społeczności. Aktywnie wzmacniamy także granicę.

Jednocześnie trwają prace nad przywracaniem normalnego życia na wyzwolonych obszarach. Tylko w ciągu ostatniego dnia i tylko np. w dwóch rejonach obwodu charkowskiego przywrócono gaz i elektryczność w ponad tysiącu gospodarstw domowych.

Prace remontowe trwają również we wszystkich obiektach energetycznych, które ucierpiały w wyniku niedawnych rosyjskich ataków. Na dzień dzisiejszy około 4 mln Ukraińców w 14 obwodach i w Kijowie jest odłączonych od prądu. Ale większość z nich opiera się na harmonogramach stabilizacyjnych, a nie awaryjnych.

Dziękuję wszystkim naszym energetykom, pracownikom komunalnym, władzom regionalnym, samorządom lokalnym – wszystkim, którzy nawet w takich warunkach przywracają przewidywalność życia naszym ludziom.

Dziś rząd Ukrainy podjął ważną decyzję, która pomoże przetrwać okres zimowy. Import towarów potrzebnych w sezonie grzewczym będzie zwolniony z podatku VAT i cła importowego. Powinno to uprościć i obniżyć koszty zaopatrzenia Ukrainy w generatory, baterie, transformatory i inne podobne urządzenia do dostarczania energii i ciepła.

Ważne jest również zgromadzenie wystarczających ilości gazu i węgla, aby zapewnić Ukraińcom przetrwanie.

Doskonale rozumiemy: przekształcenie zimy w broń to plan państwa terrorystycznego przeciwko naszemu państwu, jak również przeciwko całej Europie. Ale robimy wszystko, aby ten rosyjski plan również się nie powiódł, jak różne poprzednie.

I jeszcze jedno.

Na Alei Odwagi w Kijowie umieściliśmy tablicę, która jest poświęcona Seanowi Pennowi. Był na Ukrainie 24 lutego i od tego dnia robi wszystko, aby pomóc nam zdobyć międzynarodowe poparcie.

Aleja Odwagi to nie tylko znak naszej wdzięczności dla przywódców politycznych, publicznych i kulturalnych, którzy wspólnie z Ukraińcami bronią wolności, ale także przypomnienie dla wszystkich przyszłych pokoleń naszego narodu, że różne osoby, siły i gałęzie zjednoczyły się dla naszego zwycięstwa.

W Alei Odwagi znajdą się wszyscy przywódcy, którzy osobiście poparli Ukrainę, przybywając na naszą ziemię w kluczowym momencie wojny na pełną skalę. Kiedy taki przywódca przybywa teraz na Ukrainę, umieszczamy jego tabliczkę z nazwiskiem.

Ogólnie na Alei Odwagi zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt nazwisk. Do tej pory oprócz Seana Penna uhonorowani zostali już: Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Prezydent Polski Andrzej Duda, Prezydent Łotwy Egils Levits, Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, Premier Czechy Petr Fiala, premier Słowenii Janez Jansa, premier Polski Mateusz Morawiecki, wicepremier RP Jarosław Kaczyński.

Dziękuję wszystkim, którzy pomagają Ukrainie!

Chwała wszystkim, którzy walczą za nasz kraj!

Chwała naszym silnym ludziom!

Chwała Ukrainie!

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-