Kto stworzył fejk o Zełenskim dla indyjskiego magazynu?

Kto stworzył fejk o Zełenskim dla indyjskiego magazynu?

Fact-checking
Ukrinform
Karykatura z numeru nieistniejącego tygodnika jest rozpowszechniana przez prorosyjskich użytkowników wśród odbiorców anglojęzycznych

Jeden z rosyjskich propagandystów za pośrednictwem swojego kanału Telegram rzekomo rozpowszechniał okładkę indyjskiego tygodnika „Ananda Vikatan” z karykaturą prezydenta Ukrainy – Wołodymyr Zełenski zamalowuje na ścianie swastykę indyjskim symbolem, podczas gdy nowy brytyjski premier Rishi Sunak wchodzi do pokoju.

Komiksowemu obrazowi Zełenskiego przypisywane są słowa w języku tamilskim, które można przetłumaczyć jako „Co z nas za nazisty? Jesteśmy tylko fanami kultury indyjskiej!”.

Ta sama fraza została użyta przez propagandystę jako podpis pod obrazem.

Ta okładka jest całkowicie fejkowa. Nie znajduje się na oficjalnej stronie internetowej samej publikacji, ani na jej oficjalnych stronach w sieciach społecznościowych, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Zobaczmy, co to za pismo i jak działa. Każde wydanie indyjskiego tygodnika jest aktywnie reklamowane na swoich portalach społecznościowych. W szczególności okładka kolejnego numeru, zaplanowanego na 9 listopada, jest przypięta do oficjalnego konta wydania na Twitterze i wystawiona na jej oficjalnej stronie na Facebooku.

Ponadto to pismo umieszcza na swoich okładkach zdjęcia polityków, muzyków, sportowców i aktorów filmowych z Indii. Po przeanalizowaniu wszystkich stron tytułowych tygonika za ostatni rok nie udało się znaleźć ani jednej karykatury.

Karykatury pochodzą z magazynu Junior Vikatan, który jest częścią tej indyjskiej grupy medialnej. Ale ma inną nazwę niż na fejkowej okładce, a w październiku wydań z karykaturą Wołodymyra Zełenskiego w nie było.

Kolejny ważny szczegół. Data premiery na fejkowej okładce to 31 października. Magazyn jest jednak cotygodniowy, a jego ostatnie dwa numery ukazały się 2 listopada i 26 października.

Dodatkowo każdy magazyn posiada swój numer seryjny oraz napis pod nazwą magazynu w języku tamilskim „wydanie №”, a na fejkowej okładce jest napisane „wydanie specjalne”. Ale „Ananda Vikatan” nie ma podobnej okładki z takim oznaczeniem.

Również na oficjalnej stronie pisma można zauważyć, że w październiku nie ukazał się ani jeden egzemplarz magazynu z taką okładką.

A teraz ważne jest, aby zrozumieć, skąd wyrastają nogi. Oprócz wspomnianego już rosyjskiego propagandzisty, gdzie jeszcze taką okładkę - można znaleźć ją na wielu prorosyjskich kontach prowadzonych w języku angielskim.

Źródłem, w którym po raz pierwszy pojawiło się to zdjęcie, jest prorosyjski kanał Telegram w języku angielskim o nazwie „Donbass Devushka”. Następnie rozprzestrzenił się za pośrednictwem prorosyjskich użytkowników Twittera publikujących w języku angielskim, w szczególności: Sprinter Monitor, Su-57 5th Gen Fighter, @A_de_Barnik, Татьяна Антонова, dkenna. Wszyscy podpisali zdjęcie frazą z fejkowej okładki: „Co z nas za nazisty? Jesteśmy tylko fanami kultury indyjskiej!” po angielsku. Niektórzy z nich dodatkowo przetłumaczyli ją na hiszpański, japoński, chiński, arabski i inne języki obce. Użyli również hasztagów #Nazis i #ZelenskyWarCriminal

Dlaczego ten temat jest aktywnie wykorzystywany? Tak zwana denazyfikacja w Rosji została wykorzystana jako pretekst do ataku na Ukrainę.

Jednocześnie dla mieszkańców Indii swastyka jest religijnym symbolem boga słońca i oznacza szczęście. Można go znaleźć w świątyniach, witrynach sklepowych, motocyklach, a nawet w oficjalnych dokumentach.

I choć Rosja Putina nadal zalicza Indie do swoich sojuszników, krąg których gwałtownie się zawęża, to przypomnijmy, że premier Indii Narendra Modi wezwał Putina do „pójścia na drogę pokoju”. A nowy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, który ma indyjskie korzenie, po objęciu urzędu zapewnił, że będzie kontynuował kurs swoich poprzedników na rzecz Ukrainy .

Andrij Olenin

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-