W Warszawie otwarto „Ukraiński Regał”

W Warszawie otwarto „Ukraiński Regał”

zdjęcie
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Polsce i przy udziale Pierwszej Damy Ukrainy Ołeny Zełenskiej 4 października w Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się otwarcie projektu „Ukraiński Regał”.

Jak donosi Ukrinform, napisano to na Facebooku Klubu Ukraińskich Kobiet.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele społeczności ukraińskiej, członkowie organizacji społecznych, które przyczyniają się do adaptacji Ukraińców, którzy zostali zmuszeni do emigracji do Polski po 24 lutego 2022 r. w związku z agresją rosji na Ukrainę.

W spotkaniu wzięła również udział szefowa Fundacji „Nasz Wybór” Mirosława Keryk oraz przedstawiciele oddziałów Domu Ukraińskiego, w szczególności koordynatorki Ukraińskich Klubów Kobiet.

Na zakończenie spotkania Pani Prezydentowa rozmawiała z kobietami, przyjęła słowa wdzięczności Ukrainek i zapewniła, że Prezydent, wszystkie główne organy i struktury kontynuują pracę na rzecz zwycięstwa nad agresorem, powrotu żołnierzy z niewoli i obywateli przymusowo wywiezionych na terytorium sąsiedniego państwa.

Podkreśla się, że choć spotkanie było krótkie, to po raz kolejny pokazało jedność Ukraińców.

Jednocześnie Zełenska napisała na swoim Twitterze, że na półce będą umieszczane wydania dla dorosłych i dla dzieci, które pozwolą obywatelom Ukrainy czytać w ich ojczystym języku, a innym – jak najlepiej zrozumieć Ukrainę, Ukraińców i zapoznać się z nimi - z naszą historią, filozofią i kulturą.

„Miałam okazję zobaczyć ich dzisiaj – tych, których Polska witała ciepłymi kanapkami na granicach i wózkami dziecięcymi na peronach – w prezencie zamiast zagubionych w domu” – powiedziała.

Pierwsza dama podkreśliła, że teraz uczą się tam ukraińskie dzieci, matki się osiedlają i pracują, ale wszyscy żyją wiadomościami z Ukrainy. Zełenska podziękowała społeczności ukraińskiej w Polsce, która bardzo pomaga Ojczyźnie, nawet na odległość.

Żona prezydenta zauważyła, że książki zostały przekazane w ramach projektu „Ukraiński Regał”.

„Literatura ukraińska jest tam, gdzie są Ukraińcy. Już 18 „ukraińskich regałów” zostało otwartych na całym świecie: w Austrii, Turcji, Litwie, Słowacji, Szwecji, Czechach, Francji, Holandii, Grecji, Łotwie, Finlandii, Jordanii, Chorwacji, Libanie, Republice Korei, Japonia, Belgia i Albania. Dwa z nich – w Republice Korei i Grecji – zostały otwarte bardzo niedawno, we wrześniu” – wspomina pierwsza dama.

Zaznaczyła, że celem projektu jest wzajemne zrozumienie poprzez kulturę.

Przypominamy, że projekt „Ukraiński Regał” realizowany jest z inicjatywy Pierwszej Damy Ukrainy Ołeny Zełenskiej wspólnie z Ministerstwem Kultury, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ukraińskim Instytutem Książki.

W ramach projektu każda społeczność zagraniczna może samodzielnie zbierać fundusze i drukować książki z layoutów dostarczonych przez ukraińskich wydawców lub kupować gotowe książki od ukraińskich dystrybutorów.

„Ukraiński Regał” funkcjonuje w krajach Europy, Azji i Bliskiego Wschodu, a wkrótce książki dla ukraińskich dzieci pojawią się również w Afryce.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-