Pierwsza dama podziękowała Polsce za pomoc w leczeniu małych Ukraińców

Pierwsza dama podziękowała Polsce za pomoc w leczeniu małych Ukraińców

zdjęcie
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Żony prezydentów Ukrainy i Polski, Ołena Zełenska i Agata Kornhauser-Duda, odwiedziły ukraińskie dzieci leczone w Polskim Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

Pierwsza dama Ukrainy poinformowała o tym na swoim kanale Telegram, donosi Ukrinform.

„Dzieci ukraińskie leczone w Polsce musiały stoczyć w domu podwójną walkę: uciec od wojny i przezwyciężyć poważną chorobę. Na szczęście udało nam się je ewakuować i trafiły w opiekuńcze ręce lekarzy Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. – zauważyła Zełenska.

Instytut jest ośrodkiem badawczym, a nie tylko kliniką, co roku przeprowadza się tu ponad 7000 skomplikowanych operacji.

Żona Prezydenta podkreśliła, że jest wdzięczna Polsce za możliwość leczenia ukraińskich dzieci, bo to właśnie przez ten kraj od początku inwazji rosji co miesiąc odbywa się medyczna ewakuacja naszych małych pacjentów.

„Łącznie w polskich klinikach leczyło się 15 000 ukraińskich dzieci, w tym 11 000 wymagających interwencji w nagłych wypadkach. Zorganizowano ewakuację 30 dzieci dializowanych. Obecnie w instytucie leczy się 11 ukraińskich dzieci. Najmłodszy chłopiec ma zaledwie cztery lata, a on walczy z onkologią jak prawdziwy bohater, cierpliwie wykonując wszystkie zalecenia lekarzy” – napisała żona prezydenta.

Zaznaczyła, że od początku wojny na pełną skalę w instytucie hospitalizowano prawie 449 dzieci z Ukrainy, kolejne tysiąc otrzymało konsultacje.

„Jestem pewna, że nie było łatwo przyjąć tak dużą liczbę nowych pacjentów i bardzo cenimy sobie terminową pomoc polskich lekarzy. Niedługo przyjedzie do nich na szkolenie 26 lekarzy różnych profili” – napisała pierwsza dama.

Osobiście spotkała się z prof. Piotrem Czauderną, którego staraniami stworzono w Polsce centrum Unicorn, w którym dzieci z Zachodnioukraińskiego Specjalistycznego Centrum Medycznego są ewakuowane na leczenie we Lwowie, a stamtąd trafiają do klinik w Europie, USA i Kanadzie.

Wyjaśniła, że lekarze Centrum współpracują z lekarzami ukraińskimi, dzięki czemu mamy wyjątkowe doświadczenie w ewakuacji dzieci z onkologią, czyli setek uratowanych istnień.

Jak informowaliśmy, Ołena Zełenska rozpoczęła wizytę w Polsce 4 października. Spotkała się z Pierwszą Damą RP Agatą Kornhauser-Dudą i omówiła możliwości przyjmowania sierot ukraińskich w Polsce.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-