W Warszawie odbyło się forum o psychologicznej traumie wojny w społeczeństwie ukraińskim

W Warszawie odbyło się forum o psychologicznej traumie wojny w społeczeństwie ukraińskim

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

W Warszawie odbyło się I Międzynarodowe Forum Naukowo-Metodologiczne „Psychologiczna Trauma Wojny".

Celem wydarzenia było wypracowanie podejść do rozwiązania problemu głębokiego przeciążenia stanu psychoemocjonalnego społeczeństwa ukraińskiego spowodowanego rosyjską agresją – donosi korespondent Ukrinformu.

Organizator forum, przewodnicząca międzynarodowej organizacji „PEACE COMMITEE”, Julia Gerszun, podczas otwarcia forum podkreśliła, że od 200 dni trwa straszna wojna, podczas której Ukraińcy giną i cierpią. Dlatego Ukraińcy niestety dziś muszą walczyć nie tylko z wrogiem na linii frontu, ale także z „niszczącymi konsekwencjami na tyłach”: z pokaleczonym losem, zkryzysem zdrowia psychicznego przymusowych migrantów.

W Warszawie odbyło się I Międzynarodowe Forum Naukowo-Metodologiczne „Psychologiczna Trauma Wojny" / Zdjęcie: Jurij Banachewycz, Ukrinform

„Z powodu wojny stanęło przed nami traumatyczne doświadczenie, którego wcześniej nie przeżyliśmy: okupacja, niewola, przemoc” – podkreśliła Gerszun.

Zwróciła uwagę na fakt, że według UNICEF zaledwie miesiąc wojny doprowadził do przemieszczenia ponad 4 milionów dzieci. Według niej, teraz na Ukrainie pojawiło się zupełnie nowe doświadczenie kolektywnej traumy. Lekarze, wolontariusze i dziennikarze, którzy starają się pomóc ofiarom, również doznają wtórnych urazów.

„Należy zrobić wszystko, co możliwe, aby przezwyciężyć (sytuację kryzysową – przyp. red.) i opracować nową metodologię leczenia zespołu pourazowego w czasie wojny. Dlatego też praktyczne rezultaty konferencji postrzegamy jako stworzenie efektywnego systemu pomocy resocjalizacyjnej i adaptacji w stanie wojny, opartego na doświadczeniach międzynarodowych” – podkreśliła Gerszun.

Zwróciła uwagę na rolę Izraela, który w czasie wojny dysponuje prawdziwymi doświadczeniami i technologiami rehabilitacji psychologicznej. Jej zdaniem konieczne jest stworzenie warunków do szkolenia i wymiany międzynarodowej, które Izrael już zaoferował Ukrainie. Ponadto praktycznym zadaniem forum będzie stworzenie międzynarodowej platformy internetowej pomocy osobom przymusowo przesiedlonym, które borykają się z problemem bariery językowej i przystosowania się do warunków życia za granicą. Dzięki tej platformie będą mogli złożyć wniosek i otrzymać odpowiedź w swoim własnym języku.

„Postaramy się stworzyć nową metodologię, która zostanie wdrożona w nowych ośrodkach rehabilitacyjnych na terenie Ukrainy i Polski” – podkreśliła Gerszun.

Beata Małecka-Liebera, senator RP i przewodnicząca senackiej komisji ds. zdrowia, podkreśliła, że forum jest bardzo ważne, gdyż daje możliwość zadbania o rehabilitację psychiczną Ukraińców.

Współorganizator wydarzenia, ambasador Izraela na Ukrainie Michael Brodsky powiedział, że jego kraj od początku wspiera Ukrainę i jako pierwszy na świecie uruchomił mobilny szpital na Ukrainie. Zaznaczył, że jego kraj, jak nikt inny, wie, czym jest trauma psychiczna i ma doświadczenie w przeciwdziałaniu takim stanom. Jak powiedział - setki ukraińskich psychologów i pracowników socjalnych wzięło udział w szkoleniach online organizowanych przez izraelskich specjalistów. Niedawno grupa ukraińskich psychologów odwiedziła Izrael, aby zdobyć doświadczenie w rehabilitacji psychologicznej.

Jak zauważyli organizatorzy, podczas forum jego uczestnicy zaoferują ukraińskim władzom, społeczeństwu i międzynarodowym partnerom realne sposoby na wyeliminowanie najdotkliwszego kryzysu psychologicznego, w jakim znalazła się Ukraina w wyniku rosyjskiej agresji.

W forum wzięli udział specjaliści z Ukrainy, Polski, Litwy, Izraela, Szwecji, Norwegii, USA, Włoch, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-