Zełenski odwiedził odbudowaną szkołę w Irpieniu

Zełenski odwiedził odbudowaną szkołę w Irpieniu

zdjęcie
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Pierwszego dnia nowego roku akademickiego prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził szkołę w Irpieniu, odbudowaną po zniszczeniu przez wojska rosyjskie w marcu.

Napisał to na swoim kanale Telegram, donosi Ukrinform.

„Dzień wiedzy w jednej ze szkół w Irpieniu. Instytucja została zniszczona podczas marcowych działań wojennych, ale została przywrócona przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego” – zaznaczył Zełenski.

Według niego, teraz ukraińskie dzieci idą do szkoły po raz pierwszy lub wracają do szkoły, kontynuując naukę. Głowa państwa zapewnił, że będą mieli okazję zobaczyć, usłyszeć i poznać Ukrainę.

„Dążymy do tego, aby każda zniszczona wojną ukraińska placówka oświatowa wznowiła pracę, a nasze dzieci były bezpieczne i nic nie przeszkadzało im w zdobywaniu wiedzy” – powiedział prezydent.

Minister Edukacji i Nauki Serhij Szkarlet napisał w Telegramie, że prawie 50% tej instytucji zostało zniszczone w wyniku zbrojnej agresji i aktywnych działań wojennych rosji. W szkołę uderzyło około 20 różnych rodzajów amunicji, ale dzięki wspólnym wysiłkom władz państwowych, społeczności terytorialnych i partnerów z UNICEF placówka została przywrócona.

„Bezpieczeństwo w procesie kształcenia jest naszym najważniejszym zadaniem i warunkiem kształcenia stacjonarnego. Obejrzeli schron przy szkole, który jest wyposażony w prąd, oświetlenie, wodociągi i kanalizację, dostęp do internetu, dostępną pomoc medyczną, pojemniki na żywność i wodę pitną” – dodał.

Urzędnik podkreślił, że mimo wszelkich wysiłków rosyjskiego agresora, by zniszczyć ukraińskie szkolnictwo, kraj godnie walczy.

„Ukraińscy pedagodzy mężnie się trzymają i robią wszystko, co możliwe, aby zapewnić naszym dzieciom wysokiej jakości edukację w bezpiecznych warunkach” – dodał szef Ministerstwa Edukacji i Kultury.

Jak informowaliśmy, nowy rok akademicki rozpoczął się na Ukrainie 1 września. Szkolenie w instytucjach edukacyjnych odbywa się w formatach online i offline zgodnie z decyzjami ODA, z uwzględnieniem sytuacji bezpieczeństwa.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-