Zełenski spotkał się z dyrektorem generalnym MAEA

Zełenski spotkał się z dyrektorem generalnym MAEA

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraina oczekuje od wizyty misji MAEA nie tylko analizy sytuacji w Zaporoskiej EJ, ale także postulatów demilitaryzacji strefy wokół i w środku elektrowni.

Jak donosi Ukrinform, prezydent Ukrainy poinformował o tym podczas spotkania z dyrektorem generalnym MAEA Rafaelem Grossi.

Zełenski podziękował za przybycie misji MAEA na Ukrainę i podkreślił, że w związku z zajęciem naszej Zaporoskiej elektrowni atomowej przez rosyjskie wojsko istnieje duże ryzyko wybuchów, awarii reaktorów jądrowych, odłączenia bloków Zaporoskiej EJ od ukraińskiej sieci. Zełenski określił również zagrożenia związane z sezonem grzewczym dla naszych obywateli oraz globalne zagrożenie związane z pewnymi zagrożeniami jądrowymi.

Zełenski dodał, że strona ukraińska chce, aby misja MAEA kierowana przez dyrektora Grossiego mogła dostać się na stację dzięki naszym służbom specjalnym i korytarzom bezpieczeństwa i zrobić wszystko, co możliwe, aby uniknąć globalnych zagrożeń.

„Ufamy waszym specjalistom… Chcielibyśmy, żeby to była nie tylko inspekcja, bo uważam, że inspekcja to działanie taktyczne, ale są decyzje strategiczne… Dla nas najważniejsze są wymagania z MAEA, z ONZ i wymagania, które popierają absolutnie wszyscy przywódcy Europy i świata, dotyczące pilnej demilitaryzacji stacji, wycofania wszelkich wojsk federacji rosyjskiej z jakąkolwiek bronią, wyzwolenia naszej stacji i zorganizowania strefy zdemilitaryzowanej zarówno wewnątrz, jak i wokół elektrowni jądrowej Zaporoże i całkowite przekazanie elektrowni pod kontrolę państwa ukraińskiego” – powiedział Zełenski.

Dodał, że to jedyny sposób na wyeliminowanie wszelkich zagrożeń związanych z energetyką jądrową.

Jak informowaliśmy, misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) pod przewodnictwem jej szefa Rafaela Grossi przybyła do stolicy Ukrainy w przeddzień planowanej wizyty w Zaporoskiej Elektrowni.

Elektrownia atomowa w Zaporożu to największa elektrownia atomowa w Europie, od 4 marca została przejęta przez rosyjskie wojsko. Na terenie elektrowni najeźdźcy rozmieścili sprzęt wojskowy i amunicję oraz ostrzeliwali okolicę.

Unia Europejska potępia działania wojskowe rosji wokół zaporoskiej elektrowni jądrowej i wzywa federację rosyjską do natychmiastowego przeniesienia kontroli nad elektrownią na Ukrainę.

Władze Ukrainy podkreślają, że rosyjskie wojsko przekształciło elektrownię atomową w Zaporożu w bazę wojskową, narażając na niebezpieczeństwo cały kontynent.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-