Jedna trzecia Ukraińców uciekających przed rosyjską agresją planuje pozostać w Polsce

Jedna trzecia Ukraińców uciekających przed rosyjską agresją planuje pozostać w Polsce

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Około jedna trzecia Ukraińców (30%), którzy zostali zmuszeni do szukania schronienia w Polsce po rozpoczęciu agresji federacji rosyjskiej na Ukrainę, planuje pozostać w tym kraju przez dłuższy czas.

Wynika to z badania przeprowadzonego wspólnie przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację Wspierania Migrantów Na Rynku Pracy EWL oraz Ośrodek Studiów Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego – informuje Ukrinform.

Na pytanie "Czy planuje pan/pani zostać w Polsce na dłużej?" 30% odpowiedziało twierdząco. Jednocześnie 58% badanych podkreśliło, że zamierza wrócić na Ukrainę, a 12% planuje wyjechać z Polski do kraju trzeciego.

Większość respondentów (61%), którzy przyjechali do Polski po 24 lutego, ma wyższe lub niepełne wykształcenie wyższe. Zdecydowana większość respondentów (82%) nie pracowała wcześniej w Polsce. Jednocześnie większość badanych (63%) planowała pracować lub już pracowała w RP, podczas gdy 20% nie planowało tego.

Większość badanych (56%) zadeklarowała, że po zakończeniu wojny jak najszybciej wrócą na Ukrainę, 24% stwierdziło, że pozostanie w Polsce przez rok lub więcej, a 7% podkreśliło, że nigdy nie wrócą na Ukrainę.

Jak wynika z sondażu, generalnie po rozpoczęciu wojny federacji rosyjskiej z Ukrainą na pełną skalę do Polski przybyły kobiety (ponad 90%), których średnia wieku wynosi 38 lat. Po 24 lutego najwięcej obywateli przybyło do RP z północnych (36%) i centralnych (24%) regionów Ukrainy.

Większość kobiet przyjechała do Polski z Ukrainy z jednym dzieckiem (37%) lub bez dzieci (37%).

Według Andrzeja Korkusa, prezesa zarządu Grupy EWL, po agresji rosji na Ukrainę 24 lutego profil ukraińskiego migranta w Polsce znacząco się zmienił. Zwłaszcza, gdy wcześniej do Polski przyjeżdżali migranci zarobkowi, a od końca lutego – ludzie uciekający przed wojną.

„Ankieta wykazała, że uchodźcy z Ukrainy są przede wszystkim dobrze wykształceni, znają języki obce i wykonują różne zawody. Są to głównie kobiety, wśród których większość to wysoko wykwalifikowani specjaliści, nauczyciele, pracownicy sektora usług i handlu” – zaznaczył Korkus.

Badanie w Polsce przeprowadzono w okresie od 23 marca do 3 kwietnia 2022 r. metodą osobistych wywiadów indywidualnych z wykorzystaniem tabletów (CAPI) na 400 osobach dorosłych (powyżej 18 lat), które zbiegły z wojny na Ukrainie. Badania w Polsce odbywały się w dwóch miastach – Warszawie i Krakowie. Badania przeprowadzono w miejscach przyjmowania wniosków o nadanie polskiego numeru ewidencyjnego PESEL, w pobliżu dworców kolejowych i punktów przyjmowania uchodźców.

Jak podała Minister Pracy i Polityki Społecznej, w Polsce w trybie uproszczonym zostało zatrudnionych ponad 370 tys. Ukraińców.

Przypomnijmy, od początku masowej agresji rosji na Ukrainę 358 tys. naszych rodaków znalazło zatrudnienie w Polsce w trybie uproszczonej procedury,.

Ogólnie, według różnych szacunków, w Polsce przebywa obecnie około 3,5 mln obywateli Ukrainy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-