Na Ukrainę sprowadzono kopię listu Karola XII uznającego niepodległość Siczy Zaporoskiej

Na Ukrainę sprowadzono kopię listu Karola XII uznającego niepodległość Siczy Zaporoskiej

zdjęcie
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Premier Szwecji Magdalena Andersson przywiozła na Ukrainę kopię listu króla Karola XII z 1711 r. z instrukcją uznania Siczy Zaporoskiej za niepodległe państwo.

Oświadczyła to na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie, relacjonuje korespondent Ukrinformu.

Andersson odnotowała, że przywiozła na Ukrainę szczególny dar - kopię listu Karola XII z archiwum narodowego Szwecji, napisanego w 1711 r. w sprawie Pyłypa Orłyka.

„On tam wydaje instrukcje ambasadorowi Szwecji, aby uznał Sicz Zaporoską za niepodległe państwo, jako podmiot prawa międzynarodowego, aby nie było ucisku ze strony moskiewskiego cara. Myślę, że bardzo dobrze pasuje to do obecnego kontekstu politycznego. Już na początku XVIII wieku nasz król był pod wrażeniem Kozaków i demokracji kozackiej” – powiedziała premier Szwecji.

Dodała, że po 300 latach jednym z udanych projektów Szwecji na Ukrainie jest samorząd miejski i oddolne procesy demokratyczne.

Zełenski zademonstrował dokument i odczytał fragment jego tłumaczenia: „W celu jak najszybszego zrealizowania postanowienia uznania woli Ukrainy i wszystkich Kozaków, aby cała Ukraina i Armia Zaporoża pod dowództwem Pyłypa Orłyka odzyskała wolność, własność ziemi i swoje dawne granice, tak aby odtąd lud stał się niepodległym państwem i nigdy więcej nikomu nie podlegał”.

Jak donosi Ukrinform, premier Szwecji Magdalena Andersson przebywała 4 lipca z roboczą wizytą na Ukrainie. Podczas wizyty odwiedziła wyzwoloną od rosyjskiego najeźdźcy Buczę i Borodiankę w obwodzie kijowskim.

W sierpniu 2021 r. oryginalna łacińska konstytucja Pylypa Orlyka po raz pierwszy dotarła na Ukrainę z Państwowego Archiwum Szwecji w Sztokholmie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-