Ukraina i Szwecja podpisały wspólne oświadczenie - Zełenski opowiedział o szczegółach

Ukraina i Szwecja podpisały wspólne oświadczenie - Zełenski opowiedział o szczegółach

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Ukraina i Królestwo Szwecji podpisały wspólne oświadczenie o współpracy obronnej, współpracy sektorowej w dziedzinie energetyki jądrowej, efektywności energetycznej i wsparcia finansowego dla Ukrainy - powiedział Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podczas konferencji prasowej z premier Szwecji Magdaleną Andersson w Kijowie, informuje korespondent Ukrinformu.

„Dzisiaj uzgodniliśmy wspólne oświadczenie. To pierwszy dokument w historii stosunków dwustronnych między naszymi krajami. We wspólnym oświadczeniu określono kwestie kluczowe dla obu naszych państw. W szczególności dotyczy to współpracy obronnej, współpracy sektorowej w dziedzinie energetyki jądrowej, efektywności energetycznej, wsparcia finansowego dla Ukrainy” - powiedział ukraiński szef państwa.

Według niego, podczas spotkania z premierem Szwecji omówiono kwestię opracowania zaostrzonych sankcji wobec federacji rosyjskiej. Ponadto wśród tematów rozmowy znalazła się powojenna odbudowa Ukrainy. Zełenski wyraził nadzieję, że Szwecja włączy się w ten proces. Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę na doświadczenia Królestwa Szwecji w zakresie oszczędzania energii, efektywności energetycznej i realizacji agendy środowiskowej. Zełenski wyjaśnił, że dotyczy to kwestii przetwarzania odpadów. Zaprosił Szwecję do przyłączenia się do budowy takich fabryk na Ukrainie.

Podczas spotkania szef państwa ukraińskiego poinformował również Anderssona o sytuacji na linii frontu, istniejących zagrożeniach i sukcesach ukraińskich sił zbrojnych.

Zełenski podziękował Szwecji za wsparcie drogi Ukrainy do przystąpienia do Unii Europejskiej w przyszłości, a także za pomoc humanitarną i wsparcie dla ukraińskich uchodźców.

Jak donosi Ukrinform, premier Szwecji Magdalena Andersson przebywa 4 lipca z roboczą wizytą na Ukrainie. Podczas wizyty odwiedziła wyzwoloną od rosyjskiego najeźdźcy Buczę i Borodiankę w obwodzie kijowskim.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-