FOTOKRONIKA WOJNY – rosyjska podbita broń - artefakty wojenne we wsi w obwodzie donieckim

FOTOKRONIKA WOJNY – rosyjska podbita broń - artefakty wojenne we wsi w obwodzie donieckim

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazj

Pod koniec maja Siły Zbrojne Ukrainy odzyskały kontrolę nad wsią Nowopil w obwodzie donieckim.

Korespondent fotograficzny Ukrinform wraz z żołnierzami Zaporoskiej Oddzielnej Brygady Obrony Terytorialnej pokazał artefakty wojenne pozostawione przez wojska rosyjskie.

Na poboczu drogi między wsiami Nowopil i Zelene Pole znajduje się unieszkodliwiony BMP-2. Ukraińscy bojownicy wycelowali w niego, gdy Rosjanie próbowali stąd uciekać. Wieża została odrzucona na kilka metrów dalej, a amunicja zdetonowała.

Unieszkodliwiono nie tylko sprzęt, ale także personel wroga. W pobliżu - resztki rosyjskiego wojskowego.

Również w wyzwolonej wiosce Nowopil ukraińscy żołnierze zademonstrowali, co zostało z dwóch zniszczonych rosyjskich BMP-3.

BMP-3 - bojowy opancerzony pojazd gąsienicowy przeznaczony do transportu personelu, zwiększenia jego mobilności, uzbrojenia i bezpieczeństwa na polu walki. Pancerz rosyjskiego sprzętu, o czym świadczy ułamek w rękach ukraińskich wojskowych, nie był zbyt niezawodny.

Bojownicy oddzielnej brygady obronnej Zaporoże pokazali także wideo z konsekwencjami ostrzału Nowopila przez wroga.

„Wojna, którą raszyści sprowadzili do wsi Nowopil w obwodzie donieckim - zniszczone budynki opuszczone przez okolicznych mieszkańców gospodarstwa. Teraz siły zbrojne Ukrainy odzyskały tam kontrolę. Jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy dokładają wszelkich starań, aby przywrócić normalne życie bez ostrzału w wyzwolonych miejscowościach” – poinformowano na Facebooku.

Wieś Nowopil ma niemieckie pochodzenie. Już w 1888 r. niemieccy osadnicy założyli tu niemiecką kolonię. Populacja nie przekraczała kilkuset osób. Wraz z wybuchem II wojny światowej wysiedlono miejscową ludność. Obecnie jedyną realną pamiątką po niemieckim rodowodzie kolonii Nowopil jest rozplanowanie ulic: w formie prostokąta z równoległym układem ulic.

Jak donosił Ukrinform, 24 lutego 2022 r. rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, kontynuując agresję militarną trwającą od 2014 roku. Wojska rosyjskie przeprowadzają masowe bombardowania i ostrzeliwanie ukraińskich miast i wsi oraz rozpętały masowy terror przeciwko ludności cywilnej na tymczasowo okupowanych terytoriach.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-