Polska sprzeda Ukrainie 60 samobieżnych armatohaubic AHS Krab

Polska sprzeda Ukrainie 60 samobieżnych armatohaubic AHS Krab

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Polska sprzeda Ukrainie jeszcze trzy dywizjony 155-milimetrowych armatohaubic Krab - poinformowała o tym polska gazeta „Dziennik”, donosi Ukrinform.

„Kontrakt na dostawę AHS Krab o wartości 3 miliardów złotych (700 milionów dolarów) stał się największym wojskowym zamówieniem eksportowym w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat" - podała gazeta.

AHS Krab będzie produkowany w zakładach Huta Stalowa Wola (HSW), wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Obecnie moce produkcyjne HSW wynoszą 20-30 sztuk rocznie.

Artyleria zostanie dostarczona w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Nawiasem mówiąc, Ukraina stała się pierwszym odbiorcą eksportowym tego typu broni.

Zazwyczaj jednym z problemów przy tego rodzaju kontraktach do innych krajów, oprócz dobrej oferty był także brak zaangażowania struktur państwowych. Tym razem urzędnicy ministerstwa aktywów państwowych, ministerstwa obrony narodowej i kancelarii prezesa rady ministrów zadziałali zgodnie, i co nawet ważniejsze, skutecznie.

– To swego rodzaju przełom dla polskiej obronności, bo kraj od wielu lat nie ma tak dużego kontraktu eksportowego – powiedział Dziennik.

Przypomnijmy, że pod koniec maja Polska dostarczyła Ukrainie 18 samobieżnych armatohaubic Krab i przeszkoliła do pracy z nimi 100 ukraińskich artylerzystów.

AHS Krab to polska współczesna armatohaubica samobieżna kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów. Stanowi polską adaptację produkowanego na licencji brytyjskiego systemu wieżowego AS90/52. Maksymalny zasięg ognia - 40 km.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-