Najeźdźcy ukradli pół miliona ton ukraińskiego zboża i szukają sposobu na sprzedaż – Zełenski

Najeźdźcy ukradli pół miliona ton ukraińskiego zboża i szukają sposobu na sprzedaż – Zełenski

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Najeźdźcy ukradli na czasowo okupowanym terytorium Ukrainy co najmniej pół miliona ton zboża i szukają sposobów jego nielegalnej sprzedaży - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo, donosi Ukrinform.

„Na naszym okupowanym terytorium rosyjscy okupanci ukradli już co najmniej pół miliona ton zboża i teraz szukają sposobu, aby sprzedać je gdzieś „na czarno”. Tak sprzedać, aby zarobić na skradzionym, i utrzymać deficyt na legalnym rynku"- powiedział Zełenski.

Prezydent podkreślił, że szczególnie cyniczne są wypowiedzi przedstawicieli rosji różnych szczebli, że niektóre sankcje rzekomo nie pozwalają im na zwiększenie eksportu żywności.

W związku z tym prezydent zauważył, że rosyjska żywność nie została zablokowana sankcjami, a Rosjanie „kłamią, jak zawsze”.

Jednocześnie podkreślił, że z powodu rosyjskiej blokady portów Ukraina nie może wyeksportować 22 mln ton zboża, który już znajduje się na składzie.

„To wielkość, która powinna była wejść na rynek zagraniczny. A blokada naszego eksportu przez rosję destabilizuje sytuację w skali globalnej. W rezultacie żywność staje się droższa w różnych krajach. W konsekwencji istnieje zagrożenie głodem. W Afryce, Azji, w niektórych krajach europejskich. Zagrożenie to może przerodzić się w nowy kryzys migracyjny. I do tego wyraźnie dąży rosyjskie kierownictwo” – powiedział Zełenski.

Jak podał Ukrinform, w związku z blokadą ukraińskich portów morskich na rynek światowy nie trafiło 7 mln ton pszenicy, 14 mln ton ziarna kukurydzy, 3 mln ton oleju słonecznikowego i 3 mln ton śruty słonecznikowej. Doprowadziło to już do rekordowego wzrostu cen na rynku światowym i nieuchronnie doprowadzi do światowego kryzysu żywnościowego i rosnącej inflacji.

25 maja komisarz Rady Najwyższej ds. praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała, że rosyjscy agresorzy masowo przewożą zboże z magazynów czasowo okupowanego Berdiańska w obwodzie zaporoskim do Autonomicznej Republiki Krym, a następnie do Rosji.

10 maja Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował, że rosja masowo wywozi skradzioną żywność z czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-