Zełenski wspomniał o ósmej rocznicy zamknięcia lotniska w Doniecku

Zełenski wspomniał o ósmej rocznicy zamknięcia lotniska w Doniecku

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przypomniał, że 26 maja 2014 r. zamknięty został Międzynarodowy Port Lotniczy im. Serhija Prokofiewa w Doniecku.

Szef państwa ukraińskiego powiedział to podczas przemówienia wideo , donosi korespondent Ukrinform.

Zaznaczył, że dokładnie osiem lat temu przestało działać lotnisko w Doniecku.

Prezydent zacytował wypowiedź służby prasowej tego dnia: „Uwaga! Od 7 rano lotnisko w Doniecku czasowo zawiesza loty. Wznowienie pracy lotniska zostanie ogłoszone później”.

„Tego dnia, nikt wtedy nie wiedział, jak przez te lata potoczą się sprawy w Donbasie. A potem - i po inwazji na całą Ukrainę” - podkreślił Zełenski .

Jednocześnie podkreślił, że tego dnia i każdego innego dnia można z pewnością powiedzieć dwie rzeczy. Po pierwsze, Ukraina zawsze będzie niepodległym państwem i nie można jej złamać. „Jedyne pytanie brzmi, jaką cenę nasz naród będzie musiał zapłacić za swoją wolność, a rosja za tę bezsensowną wojnę z nami” – dodał prezydent.

Po drugie, Zełenski wyraził przekonanie, że katastrofalny obrót wydarzeń mógłby zostać zatrzymany, gdyby świat poważnie potraktował sytuację na Ukrainie, gdyby silni światowi przywódcy nie flirtowali z Rosją, ale naprawdę naciskali na zakończenie wojny.

Jak informowaliśmy, 26 maja 2014 r. Międzynarodowy Port Lotniczy im. Siergieja Prokofiewa w Doniecku zaprzestał działalności po zajęciu go przez bojowników organizacji terrorystycznej „Doniecka Republika Ludowa”.

W zawiadomieniu o czasowym odwołaniu lotów stwierdzono, że administracja ogłosi wznowienie pracy, ale tak się nie stało. Lotnisko zostało zamknięte 3 czerwca 2014 roku.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-