Zełenski przemawiał na konferencji darczyńców w Warszawie

Zełenski przemawiał na konferencji darczyńców w Warszawie

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Prezydent Wołodymyr Zełenski przemawiał na Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz wspierania Ukrainy w Warszawie.

Ukrinform udostępnia pełny tekst przemówienia.

Panie i Panowie!

Po dziesięciu tygodniach wojny na pełną skalę Federacji Rosyjskiej z Ukrainą nasze spotkanie w takim formacie i w tym celu pokazuje, że Ukraina, Europa i cały wolny świat są na drodze do wspólnego zwycięstwa.

Nasze państwo zachowuje pełną funkcjonalność. Nasz kontynent jest zjednoczony. Miliony ludzi na całym świecie wspierają nas, aby tyrania przegrała.

Siły Zbrojne Ukrainy i wszyscy nasi bohaterscy obrońcy dzielnie i twardo bronią wolności na polu bitwy. Ale jak skończy się ta brutalna wojna, rozstrzyga się nie tylko na polu bitwy. A także na polu ekonomicznym, finansowym, pomocy humanitarnej, zdolności do zapewnienia normalnego życia na terytorium wolnym od wroga, w odbudowie tego, co zostało zniszczone przez armię rosyjską.

Wolność musi pokazać, że chroni i zapewnia ludziom lepsze warunki niż tyrania, która od dziesięcioleci cieszy się ogromnym strumieniem pieniędzy na ropę, gaz i inne surowce.

Tak gra wolność . Dlatego ta konferencja jest ważna dla wszystkich w Europie. Zarówno strategicznie ważne, jak i taktyczne.

Po pierwsze. Potrzebne są wystarczające środki finansowe, aby ukraińskim mężczyznom i kobietom zapewnić wszystko, czego potrzebują podczas trwania wojny. Państwo ukraińskie, jako dysponent tych środków, zaspokoi wszelkie pilne potrzeby – zarówno obronne, jak i socjalne i humanitarne.

Po drugie. Już teraz przygotowujemy szeroko zakrojony Plan Odbudowy Ukrainy po wojnie i potrzebujemy strategicznego międzynarodowego planu wsparcia dla Ukrainy, który będzie nowoczesnym odpowiednikiem historycznego Planu Marshalla. Te pieniądze, technologia, wiedza fachowa i możliwości rozwoju są potrzebne, aby powrócić do bezpiecznego życia, modernizacji i rozwoju społecznego.

Będzie to inwestycja w stabilność całej Europy Środkowo-Wschodniej. Aby agresor wiedział, że nie złamie potęgi Europy i wszystkich wolnych narodów. I że wszystko zniszczone wojną zostało odbudowane na wysokim poziomie.

Odbudowa Ukrainy musi teraz stać się dla naszych czasów i przyszłości tym samym historycznym przykładem, co odbudowa krajów europejskich po drugiej wojnie światowej. I takie inwestycje wolnego światu, jeśli będą szybkie, jeśli będą wystarczające, będą oznaczać, że miliony naszych ludzi, którzy stali się przesiedleńcami z powodu tej wojny, będą mogły wrócić do domu.

Oferujemy naszym partnerom - państwom cywilizowanym i odpowiedzialnym - objęcie patronatem tych regionów, tych miast, tych gałęzi Ukrainy, które ucierpiały w wyniku wojny prowadzonej przez rosję. Weźcie patronat, aby pracować z nami nad odbudową tych regionów, naszych miast, miasteczek i przemysłu.

Taki projekt patronacki może stworzyć nowy i równie historyczny przykład interakcji i partnerstwa pomiędzy wolnym światem, pomiędzy regionami, miastami i firmami Europy i demokracji.

Po trzecie. Ukraina musi szybko wejść do Unii Europejskiej ze względu na jej status kandydata, który musi zostać przyznany już teraz – w warunkach wojny. W ramach specjalnej skróconej procedury. Bo ta wojna Rosji z Ukrainą była zaplanowana jako preludium do uderzenia na zjednoczoną Europę. Większe zjednoczenie to mocna odpowiedź. Dlatego członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej musi być absolutną rzeczywistością. Nie tylko obietnicą, nie tylko perspektywą, ale praktycznymi krokami.

Wiem, że jesteśmy gotowi na te kroki. Wy też to wiecie. I jestem pewien, że większość z Was, przywódcy europejscy, również jest na to gotowa.

Panie i Panowie!

Jestem bardzo wdzięczny Polsce i Szwecji, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i premier Magdalenie Andersson za zorganizowanie tej ważnej konferencji.

Jestem bardzo wdzięczny Przewodniczącemu Rady Europejskiej Charlesowi Michelowi i Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen za ich przywództwo, dzięki któremu Europa jest prawdziwym obrońcą tego, co najważniejsze – wolności.

Jestem wdzięczny wszystkim uczestnikom Konferencji za bycie z nami w tej wojnie o wolne i demokratyczne życie milionów ludzi. Nie tylko dla Ukrainy. I dla nas wszystkich, którym grozi tyrania.

Wierzę, że Europa pokaże dziś swoją siłę. Pokażecie swoją siłę. W szczególności instytucje międzynarodowe – instytucje ONZ, których przedstawiciele są teraz z nami obecni i mogą działać jeszcze skuteczniej. Bo to jest dla naszej wspólnej wolności.

Dziękuję za wysłuchanie.

Chwała Ukrainie!

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-