Aż 98% budynków Mariupola zostało zniszczonych – Zełenski

Aż 98% budynków Mariupola zostało zniszczonych – Zełenski

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

W Mariupolu zniszczeniu uległo prawie wszystko, około 95-98 procent wszystkich budynków -powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla francuskiego kanału BFMTV, donosi Ukrinform.

„Lokalni mieszkańcy, dzieci, osoby starsze i wojsko są zablokowani. Zablokowany w mieście Mariupol. Przypomina to nie wojnę, a raczej operację terrorystyczną Federacji Rosyjskiej przeciwko Mariupolu i mieszkańcom tego miasta. Wszystko tam zostało zniszczone - 95-98% wszystkich budynków, wszystko, co tam jest. Rozmawiamy z Wami o szkołach, przedszkolach, zwykłych osiedlach mieszkaniowych, fabrykach, nabrzeżu - to nadmorskie miasteczko. Wszystko! Jeśli 3-4% czegoś żywego tam pozostanie, to jest to maksimum i tak jest” – powiedział Zełenski .

Zaznaczył, że miasto jest stale pod ostrzałem, więc wielu ludzi po prostu boi się nawet wyjść.

Według niego, na tereny kontrolowane przez Ukrainę, w rejon Zaporoża, udało się wywieść wiele osób, a część osób została ewakuowana na tereny kontrolowane przez Rosję. Zełenski zauważył, że tysiące osób, które wyjechały do Rosji, czyli tymczasowo okupowanej części Ukrainy, po prostu zniknęły.

„Dzieci, dorośli, wszyscy zniknęli. Teraz są w różnych miastach, wiemy, w specjalnych obozach na terytorium Rosji, a niektórzy po prostu zniknęli. Do tej pory zaginęło od 3,5 do 5000 dzieci. To straszna tragedia” – powiedział prezydent.

Agresja rosji spowodowała jedną z największych katastrof humanitarnych w Mariupolu. Najeźdźcy bombardują nieuzbrojonych mieszkańców i blokują pomoc humanitarną.

Mer Mariupola mówił wcześniej, że od początku rosyjskiej inwazji w mieście zginęło nawet 20 tysięcy cywilów. Około 120 000 cywilów pozostaje w zablokowanym Mariupolu.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-