Zełenski wręczył Matti Maasikasowi wypełniony kwestionariusz akcesyjny

Zełenski wręczył Matti Maasikasowi wypełniony kwestionariusz akcesyjny

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał szefowi Delegatury Unii Europejskiej Matti Maasikasowi wypełniony kwestionariusz dotyczący uzyskania statusu kandydata do UE - informuje służba prasowa Kancelarii Prezydenta, donosi Ukrinform.

„Chcę podziękować za to ważne spotkanie. Dzisiaj jest jeden z etapów przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej, pragnienia, do którego nasi ludzie dążą i o które walczą” – powiedział Prezydent.

Zełenski zauważył, że postęp w wejściu naszego kraju w kierunku UE ma miejsce w bardzo tragicznym momencie, kiedy życie traci wielu Ukraińców wyznających wartości europejskie. Według niego, naród Ukrainy łączy ten cel - czuć się równym, częścią Europy, częścią UE.

„Wierzymy, że zdobędziemy poparcie i staniemy się kandydatem do przyjęcia. Wtedy rozpocznie się kolejny, ostatni etap. Mocno wierzymy, że ta procedura będzie miała miejsce w najbliższych tygodniach i będzie miała pozytywny wpływ na historię naszego narodu, biorąc pod uwagę cenę, jaką zapłaciła za niepodległość i demokrację” – powiedział prezydent.

Szef delegacji UE na Ukrainę zaznaczył, że czuje się także częścią zespołu pracującego nad uzyskaniem przez Ukrainę statusu kandydata do członkostwa w UE. Zaznaczył, że proces ten odbywa się w bardzo trudnej dla Ukrainy sytuacji, ale wszyscy odczuwają wagę i znaczenie tego momentu.

Jak powiedział Maasikas - odpowiedzi Ukrainy w ankiecie zostaną przeanalizowane bardzo szybko.

Zwrócił uwagę na nadzwyczajne tempo wypełniania ankiety Komisji Europejskiej dotyczącej zgodności z politycznymi i gospodarczymi kryteriami członkostwa.

„Kolejny krok na drodze Ukrainy do UE. Jestem zaszczycony otrzymaniem od Wołodymyra Zełenskiego odpowiedzi na unijny kwestionariusz, przekazaną przez Ursulę von der Leyen zaledwie 10 dni wcześniej. Nadzwyczajne czasy to niezwykłe kroki i niezwykła prędkość” – napisał na Twitterze dyplomata.

Jak poinformował Ukrinform, wiceszef Kancelarii Prezydenta Ihor Żołkwa powiedział 17 kwietnia, że Ukraina wypełniła już ankietę dotyczącą statusu kandydata do UE i oczekuje na pozytywną decyzję na czerwcowym posiedzeniu Rady Europejskiej.

8 kwietnia podczas wizyty na Ukrainie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała Zełenskiemu ankietę.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-