Pracują przez całą dobę - jak ratownicy demontują gruz w Borodiance

Pracują przez całą dobę - jak ratownicy demontują gruz w Borodiance

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Już szósty dzień z rzędu ratownicy przez całą dobę rozbierają gruzy domów w zniszczonej przez wroga Borodiance w obwodzie kijowskim.

Pracę pracowników Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) pokazał fotokorespondent Ukrinform.

„Nawet u doświadczonych dziennikarzy mrozi się krew w żyłach z powodu tego, co zrobił rosyjski „świat” w Borodiance… Nadal bardzo trudno psychologicznie uświadomić sobie, ile osób wróg pozostawił bez szansy na ucieczkę. Dla wszystkich jest to trudne. Dla ratowników, wolontariuszy, rodzin, które choć już wszystko wiedzą, ale nadal czekają, oraz dla tych, którzy pomagają przekazać każdą z tych tragicznych historii” – powiedzieli ratownicy.

Z gruzów usunięto już dziesiątki ciał mieszkańców domów przy głównej ulicy wsi, która była na drodze do ataku armii rosyjskiej na Kijów.

Oprócz rozbierania gruzu funkcjonariusze DSNS zbierają dokumenty i ocalałe przedmioty, które przekazują organom ścigania w nadziei, że ich właściciele zostaną odnalezieni.

Według Wołodymyra Demczuka , dyrektora Departamentu Reagowania Kryzysowego DSNS, prace prowadzone są przez całą dobę. Zaangażowanych jest około 300 osób, w tym 70 wolontariuszy pracujących z ratownikami.

Borodianka od początku inwazji na pełną skalę znajdowała się pod ostrzałem artylerii i samolotów okupanta. Większość wieżowców na centralnej ulicy wsi została zniszczona, a Rosjanie zrzucili na nie bomby lotnicze. Miejscowym i ratownikom nie pozwolono rozebrać gruzu, pod którym wtedy jeszcze żyli ludzie, kontynuując ostrzał. Tak więc ruiny domów mieszkańców Borodianki zamieniły się w masowe groby.

Jak informowaliśmy, minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski nazwał Borodiankę jednym z najbardziej zniszczonych miejsc w obwodzie kijowskim. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wezwało ochotników do włączenia się w rozbiórkę gruzu we wsi.

Według prokuratora generalnego Iryny Wenediktowej, najgorsza sytuacja z ofiarami wśród ludności cywilnej jest w Borodiance.

24 lutego rosyjski prezydent Putin ogłosił początek wielkiej inwazji na Ukrainę. Rosjanie ostrzeliwują i niszczą kluczową infrastrukturę, prowadząc zmasowany ostrzał osiedli ukraińskich miast i wsi za pomocą artylerii, granatników rakietowych i pocisków balistycznych.

2 kwietnia wojska ukraińskie wyzwoliły obwód kijowski od rosyjskich najeźdźców. W wyzwolonych miastach i wsiach odnotowano masowe mordy ludności cywilnej dokonywane przez okupantów.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-