Słowacja przekazała Ukrainie system obrony powietrznej S-300

Słowacja przekazała Ukrainie system obrony powietrznej S-300

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Premier Słowacji Eduard Heger potwierdził, że jego kraj przekazał Ukrainie system obrony powietrznej C-300 (S-300).

Według Ukrinformu pisał o tym na Facebooku.

„Mogę potwierdzić, że na prośbę Ukrainy o pomocy i samoobronie, zgodnie z art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych, jako bezpośrednią konsekwencję zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej, Republika Słowacka przekazała Ukrainie system obrony powietrznej S-300” – napisał.

Szef słowackiego rządu dodał, że dzięki tej decyzji Bratysława ma nadzieję uratować „jak najwięcej niewinnych istnień Ukraińców w wyniku agresji reżimu putina”.

Jednocześnie Heger zauważył, że udostępnienie systemu „nie oznacza, że ​​Republika Słowacka stanie się częścią konfliktu zbrojnego na Ukrainie”.

Jak zauważyła słowacka edycja Spectatora, przeniesienie systemu S-300 trwało dwa dni.

Wcześniej słowacki rząd wyraził gotowość przekazania Ukrainie systemu rakiet przeciwlotniczych S-300 w przypadku wymiany na inny. Następnie rządy Holandii i Niemiec, na wniosek NATO, ogłosiły możliwość przeniesienia do Bratysławy amerykańskich systemów rakiet przeciwlotniczych Patriot zamiast systemów obrony przeciwlotniczej S-300, które państwo dostarczyłoby Ukrainie.

Jak informowaliśmy, 24 lutego prezydent rosji putin ogłosił początek inwazji na Ukrainę. Wojska rosyjskie ostrzeliwują i niszczą kluczowe obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając masowy ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, wyrzutni rakietowych i rakiet balistycznych. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

Foto: mosr.sk

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-