ONZ od początku inwazji rosji na Ukrainę na pełną skalę zarejestrowała 1563 ofiary cywilne

ONZ od początku inwazji rosji na Ukrainę na pełną skalę zarejestrowała 1563 ofiary cywilne

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) zarejestrowało na Ukrainie 1563 ofiar śmiertelnych i 2213 rannych wśród cywilów, łącznie 3776 ofiar rosyjskiej inwazji na pełną skalę.

Według Ukrinformu mówi o tym codzienny raport OHCHR, który rejestruje ofiary od początku rozpętanej przez Rosję wojny, opublikowany 6 kwietnia.

Wśród zabitych było 379 mężczyzn, 237 kobiet, 24 dziewczynki i 43 chłopców, a także 63 dzieci i 817 dorosłych, których płeć jest wciąż nieznana.

Rannych zostało 254 mężczyzn, 196 kobiet, 44 dziewczynki i 40 chłopców oraz 104 dzieci i 1575 dorosłych, których płeć jest nadal nieznana.

Należy zauważyć, że większość zgonów i obrażeń spowodowanych jest użyciem amunicji i materiałów wybuchowych o dużej powierzchni rażenia, w tym ciężkiego ostrzału artyleryjskiego i wielu wyrzutni rakiet, a także pocisków i nalotów.

OHCHR uważa, że faktyczne dane są znacznie wyższe, ponieważ informacje z niektórych miejsc intensywnych walk są opóźnione, a wiele doniesień wciąż czeka na potwierdzenie. Dotyczy to m.in. Mariupola i Wołnowachy (obwód doniecki), Izjumu (obwód charkowski), Siewierodonecka i Rubieżnego (obwód ługański), Trostiancy (obwód sumski), gdzie odnotowano liczne ofiary cywilne. Dane te są dodatkowo potwierdzane i nie są uwzględnione w powyższych statystykach.

OHCHR zwraca uwagę na raport Prokuratury Generalnej Ukrainy, według którego na dzień 6 kwietnia czasu lokalnego zginęło 167 dzieci, a co najmniej 279 zostało rannych.

Jak donosił Ukrinform, Irpiń, Bucza, Hostomel i cały region Kijowski zostały wyzwolone od rosyjskich najeźdźców. W wyzwolonych miastach i wsiach odnotowano masowe zabójstwa rosyjskich cywilów przez Rosjan. W szczególności w Buczy, wyzwolonej od najeźdźców, znaleziono masowy grób, w którym pochowanych jest prawie 300 osób, a na ulicach leżą dziesiątki ciał, niektóre ze związanymi rękami.

Delegacja ukraińska przy OBWE zainicjowała specjalne posiedzenie Stałej Rady OBWE w związku z masakrami i torturami ludności cywilnej dokonywanymi przez wojska rosyjskie w rejonie Kijowa, w szczególności w Buczy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-