rosji może nie wystarczyć kilku pokoleń żeby się podnieść - Zełenski

rosji może nie wystarczyć kilku pokoleń żeby się podnieść - Zełenski

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Taktyka wojsk rosyjskich na Ukrainie pogarsza sytuację w samej rosji, więc rozmowy o pokoju i bezpieczeństwie są jedyną szansą Moskwy na zmniejszenie szkód własnych błędów - powiedział

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wideo, informuje Ukrinform.

„Pierwotny plan przejęcia naszego państwa przez wojska rosyjskie nie powiódł się. I wydaje się, że nie wiedzą, co jeszcze można z nami zrobić. Wygląda na to, że ich dowódcy wojskowi nie są w stanie zaoferować swoim politycznym przywódcom niczego poza okrutną i błędną taktyką, by nas osłabiać, niszczyć Ukrainę. Oprócz ciągłych ataków na ludność cywilną, na spokojne miasta, na ludzi, na dzieci - rakietami, bombami, ostrzałem z „Gradów”, „Huraganów”. Nic innego poza niszczeniem infrastruktury pozamilitarnej – domów, szpitali, szkół, kościołów. Ale ta taktyka ich wojska tylko pogarsza sytuację państwa rosyjskiego. Prowadzi do coraz bardziej niszczących sankcji. Zachęca nowych członków do przyłączenia się do naszej antywojennej koalicji. Pozwala nam zjednoczyć nawet te państwa, które zawsze starały się zachować neutralność, aby wywierać presję na Rosję. Dlatego negocjacje w sprawie pokoju, bezpieczeństwa dla nas, dla Ukrainy – znaczące, uczciwe i bezzwłocznie – są jedyną szansą dla Rosji na zmniejszenie szkód wyrządzonych jej własnymi błędami” – powiedział Zełenski.

Prezydent podkreślił, że Ukraina zawsze nalegała na negocjacje, proponowała dialog i rozwiązania dla pokoju.

„I chcę, żeby wszyscy mnie teraz usłyszeli, zwłaszcza w Moskwie. Czas się spotkać. Czas porozmawiać. Czas przywrócić integralność terytorialną i sprawiedliwość dla Ukrainy. W przeciwnym razie straty Rosji będą takie, że nie wystarczy jej kilku pokoleń żeby wstać” – powiedział Zełenski.

Zwrócił uwagę na niezwykły szczegół demonstracji, która odbyła się w Moskwie w rocznicę zdobycia Krymu: w akcji tej wzięło udział około 200 tys. osób. Mniej więcej tyle samo rosyjskich żołnierzy bierze udział w inwazji na Ukrainę.

„Wyobraźcie sobie, że na tym stadionie w Moskwie jest 14 000 zwłok i dziesiątki tysięcy więcej rannych i okaleczonych. Tyle rosyjskich strat po tej inwazji. Taka jest cena wojny. Trochę ponad trzy tygodnie. Wojna musi się skończyć. Propozycje Ukrainy - na stole” - powiedział prezydent.

Zełenski dodał, że w najbliższych dniach będzie nadal apelował do narodów świata o pokój dla Ukrainy. Przed nami apel do Szwajcarów, narodu i państwa. Wystąpienia planowane są również dla Izraela, Włoch i Japonii.

24 lutego prezydent rosji putin ogłosił początek inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Rosyjskie wojska ostrzeliwują i niszczą infrastrukturę, masowo ostrzeliwują dzielnice mieszkalne ukraińskich miast i wsi za pomocą artylerii, wielu wyrzutni rakiet i pocisków balistycznych.

Stany Zjednoczone, Unia Europejska i inne kraje nałożyły sankcje na kraj-agresora.

16 marca Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ nakazał Rosji natychmiastowe zakończenie inwazji na Ukrainę.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-