„Do zobaczenia” - jak Ukraińcy żegnają się na dworcach

„Do zobaczenia” - jak Ukraińcy żegnają się na dworcach

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Strach przed nieznanym, ból rozłąki, wspomnienia ostrzału i bombardowania, rozpacz, płacz niemowląt i łzy matek – ukraińskie dworce kolejowe są teraz świadkami ludzkich tragedii i miejscem, w którym koncentrują się najbardziej bolesne emocje.

W pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę przez stacje kolejowe w Kijowie, Charkowie i Dnieprze przewinęła się bezprecedensowa licza pasażerów. W 22 dniu obrony przed najeźdźcą ruch pasażerski nieznacznie spadł, ale skala emocji nie uległa zmianie.

Tutaj mężczyźni, którzy zostają w miastach na ochotnika, walczą w szeregach obrony, żegnają się z żonami i dziećmi. Żeby doczekali zwycięstwa w bezpiecznych miejscach – na zachodzie Ukrainy lub za granicą.

Przed wyjazdem ci, którzy uciekają przed wojną, muszą przejść przez długie kolejki i godziny oczekiwania. Taka jest teraz cena spokojnego nieba.

Żegnają się krewni i przyjaciele z nadzieją spotkania na Ukrainie, która pokona agresora i wypędzi go ze swojej ziemi.

Według danych ONZ na dzień 16 marca 3 mln 170 tys. Ukraińców (w większości kobiet z dziećmi) przekroczyło granice naszego kraju, uciekając przed wojną. Są w Polsce, Słowacji, Węgrzech, Rumunii i Mołdawii.

Wielu Ukraińców znalazło także tymczasowe schronienie w zachodnich regionach Ukrainy.

Jak donosi Ukrinform, 24 lutego prezydent rosji władimir putin ogłosił początek inwazji na Ukrainę. Rosyjskie wojska ostrzeliwują i niszczą kluczową infrastrukturę, prowadząc zmasowany ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, granatów rakietowych i pocisków balistycznych.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-