W Polsce weszła w życie specjalna ustawa o wsparciu uchodźców z Ukrainy

W Polsce weszła w życie specjalna ustawa o wsparciu uchodźców z Ukrainy

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

W Polsce po opublikowaniu w dzienniku urzędowym weszła w życie ustawa o wsparciu obywateli Ukrainy przybywających do kraju w wyniku rozpętanej przez rosję wojny

Ustawa została przyjęta przez polski Sejm w środę, Senat przegłosował ją w piątek, a w sobotę zmiany zostały ponownie zatwierdzone przez izbę niższą parlamentu i podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę, relacjonuje korespondent Ukrinformu.

Ustawa obejmuje okres od 24 lutego, kiedy rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą.

Specjalna ustawa przewiduje nadanie kodu identyfikacyjnego (PESEL) uchodźcom z Ukrainy, ich pobyt w Polsce będzie uznawany za legalny przez okres 18 miesięcy. Po upływie dziewięciu miesięcy uchodźcy będą mogli ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce na okres trzech  lat.

Zgodnie z prawem Ukraińcy będą mogli legalnie znaleźć pracę, uzyskać dostęp do bezpłatnej medycyny. Ukraińscy uczniowie i studenci będą mogli kontynuować naukę w szkołach i na uczelniach.

Dzięki nowej ustawie osoby, które zapewniają uchodźcom z Ukrainy mieszkanie i żywność, otrzymają zasiłek w wysokości ok. 1,2 tys. zł miesięcznie (ok. 8,5 tys. hrywien). Pomoc będzie wypłacana maksymalnie przez 60 dni. Państwo polskie wypłaci też jednorazową pomoc uchodźcom z Ukrainy w wysokości 300 zł (2,1 tys. hrywien) na osobę.

W państwowym banku BGK zostanie utworzony specjalny fundusz, z którego będzie finansowana pomoc dla Ukrainy. Ponadto w budżecie RP zostanie utworzona rezerwa celowa.

Jednocześnie specjalna ustawa zaostrza odpowiedzialność karną za handel ludźmi i stręczycielstwo popełnione podczas wojny na Ukrainie.

Jak informuje polska Służba Graniczna, od dnia 24 lutego do kraju przybyło już ponad 1,6 mln uchodźców z Ukrainy.

Dnia 24 lutego prezydent rosji putin ogłosił rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Wojska rosyjskie ostrzeliwują i niszczą kluczowe obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając masowy ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, wyrzutni rakietowych i rakiet balistycznych.

Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-