„Trumny z synami” przybyły do rosji. Nawalny wzywa do wychodzenia na demonstracje

„Trumny z synami” przybyły do rosji. Nawalny wzywa do wychodzenia na demonstracje

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Protesty antywojenne mają się odbyć na głównych placach rosyjskich miast w niedzielę 13 marca o godzinie 14:00 (czasu lokalnego w każdej strefie czasowej). Wezwał ich przywódca rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny, który przebywa w więzieniu.

Poinformował o tym Ukrinform, powołując się na „Nawalny LIVE” na YouTube.

„Szalonego maniaka putina najszybciej dziś pokona naród rosyjski, jeśli wystąpi przeciw wojnie. A to trudny maraton. Walka z wyczerpaniem. Z lękami i aresztowaniami. Ale to zdecydowanie nie jest daremna walka. Nie jest to symboliczny gest rozpaczy” – słuchamy w przemówieniu wideo, w którym odczytuje się tekst opozycji.

Nawalny dalej argumentuje, że nawet według „oficjalnej, podwórzowej socjologii” 29% Rosjan jest przeciwnych wojnie. Poparcie co trzeciego na początku ruchu antywojennego, jeszcze przed tym jak wojna przyniosła „sankcje i katastrofę gospodarczą” i „główny horror wojny – trumny z synami” – jest bardzo duże. Według Nawalnego protest będzie narastał.

„Wszystko: od cen w sklepach po płaczącego sąsiada, którego krewny bez powodu zginął, próbując zabić niewinną osobę – będzie przypominać, że dochodzi do bezsensownej masakry, że ten szalony dziad putin zniszczy teraz Ukrainę i zrujnuje Rosję. I w tym momencie każdy, kto to zobaczył, musi zrozumieć: nie sam tak myślę. Mam do kogo dołączyć. Wyjdę też na ulice przeciwko wojnie… Dlatego ty i ja nie mamy prawa przerywać tego wyczerpującego maratonu” – podkreślił opozycjonista.

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Nawalny i jego zespół 2 marca wezwali Rosjan do codziennego i bezterminowego udziału w antywojennych wiecach. Według projektu praw człowieka OVD-Info, od początku wojny na antywojennych wiecach w całej Rosji zatrzymano do 14 000 osób.

Protesty i zatrzymania odbywają się codziennie. Większość zatrzymanych była na wiecach w ostatnią niedzielę, 6 marca - ponad 5,4 tys. osób w 74 miastach w całym kraju. W nowej historii Rosji jest to maksymalna liczba zatrzymanych dziennie.

24 lutego prezydent rosji władimir putin ogłosił początek inwazji na Ukrainę. rosyjskie wojska ostrzeliwują i niszczą kluczową infrastrukturę, masowo ostrzeliwując dzielnice mieszkalne ukraińskich miast i miasteczek przy użyciu artylerii, wielu wyrzutni rakiet i pocisków balistycznych.

Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny, ogłoszono powszechną mobilizację, kraj odpiera najeźdźców.

Ukraina złożyła też oficjalnie pozew przeciwko Federacji Rosyjskiej do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-