rosjanie zabili już na Ukrainie 85 dzieci

rosjanie zabili już na Ukrainie 85 dzieci

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

W wyniku zbrojnej rosyjskiej agresji na Ukrainę zginęło już 85 dzieci, a prawie 100 zostało rannych - poinformowało o tym Biuro Prokuratora Generalnego w Telegramie, donosi Ukrinform.

„W wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej wg danych z 13 marca na Ukrainie zginęło 85 dzieci, a prawie 100 zostało rannych. Najwięcej ofiar jest w obwodach kijowskim, charkowskim, donieckim, sumskim, chersońskim, mikołajowskim i żytomierskim” - czytamy w oświadczeniu.

Odnotowano, że 11 marca podczas próby ewakuacji, przez okupantów został zestrzelony samochód cywilny. W wyniku ostrzału zmarło dziecko - młody zawodnik drużyny piłkarskiej „Atlet” Dmytro. Również wieczorem 11 marca w pobliżu wsi. Husarówka - rejon izjumski, obwód charkowski, okupanci zastrzelili samochód na punkcie kontrolnym, zabijając kobietę i dziecko. 12 marca na autostradzie w miejscowości Gusarówka obwodu charkowskiego z powodu ostrzału prywatnego samochodu rodzina z trzyletnim dzieckiem zginęła.

Bombardowania i ostrzał uszkodziły 369 placówek oświatowych, z których 57 zostało całkowicie zniszczonych. Największa liczba zniszczeń jest:

w obwodzie donieckim - 119 instytucji edukacyjnych

w obwodzie mikołajowskim - 30,

w obwodzie sumskim - 28,

w obwodzie kijowskim - 28,

w obwodzie chersońskim - 21,

w stolicy - 17.

Oznacza to, że w rzeczywistości około 22 placówek edukacyjnych jest codziennie niszczonych i uszkadzanych.

„12 marca 2022 r. uszkodzonych zostało 11 placówek edukacyjnych w w obwodzie mikołajowskim. Ponadto ostrzelano 11 placówek medycznych i 3 ośrodki rehabilitacyjne, w tym dla dzieci niepełnosprawnych. Te liczby nie są ostateczne, biorąc pod uwagę brak możliwości zbadania miejsca, w którym rosyjskie siły zbrojne prowadzą aktywne działania wojenne oraz na tymczasowo okupowanych terytoriach – dodało BGP.

Jak informowaliśmy, 24 lutego prezydent rosji władimir putin wypowiedział wojnę Ukrainie i rozpoczął inwazję na dużą skalę. Wojska rosyjskie ostrzeliwują i niszczą infrastrukturę, prowadząc zmasowany ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i miasteczek przy użyciu artylerii, granatów rakietowych i pocisków balistycznych.

W kraju wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

Ukraina złożyła pozew przeciwko federacji rosyjskiej w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ w Hadze.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-